14.01.2016 13:39

Pre krásu kožušiny

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Parádiť sa je prirodzená ľudská vlastnosť, u žien určite výraznejšia. Ani teraz v zime, keď sa snažíme ochrániť pred zimou, neodoláme páčiť sa v noblesnejších modeloch, ktoré sú doplnené pravou alebo umelou kožušinou. Ako sa o tento druh materiálu postarať, aby aj na konci alebo v budúcej sezóne vyzeral stále príťažlivo?

 

  • Prírodná kožušina, ktorá zvykne zdobiť goliere, je citlivý materiál na extrémy. Preto ho nikdy nesušíme pri radiátore alebo na slnku, lebo by sa poškodila farba. Mokrú kožušinu od dažďa alebo snehu treba nechať voľne vysušiť pri izbovej teplote. Ak ide o celý kožušinový plášť alebo kabátik, sušíme ho na tvarovanom ramienku, aby sa nezdeformoval. Kožušinu potom mäkkou kefou prekefujeme.
  • Znečistenú kožušinu tmavšej farby pretrieme opatrne handričkou namočenou v benzíne, ale kontaktujeme len vlas nie samotnú kožu. Bielu kožušinu zbavíme špiny pomocou kašičky z magnézia a benzínu, ktorú nanesieme a necháme uschnúť. Zvyšky zmesi odstránime vyprášením kožušiny.
  • Syntetickú bielu kožušinu vyperieme v roztoku s tekutým saponátom, do ktorého pridáme trochu octu. Ak po čase zožltne, treba ju vybieliť pomocou citróna. Kožušinku pretrieme navlhčenou handričkou v citrónovej šťave zriedenej vodou. Potom ju ešte viackrát utrieme handrou namočenou v čistej vode.
  • Po sezóne ukladáme kožušiny suché, vyčistené a vyprášené. Môžeme ich zabaliť do hodvábneho papiera alebo vložiť do papierovej škatule alebo do ochranného vzdušného textilného vrecka, ale nezabudnime vložiť dovnútra tabletku proti moliam. Výrobky z kožušiny treba aj mimo zimnej sezóny občas vybrať, vyprášiť a vyvetrať.
  • Ak chceme dať kožušinu do čistiarne, treba nájsť prevádzku, kde majú k dispozícii špeciálne technické zariadenie na čistenie tohto materiálu.

 

Tip:

Niektoré modely módnych krátkych čižmičiek na opätku bývajú doplnené umelou kožušinou. V takom prípade sa údržba obuvi trochu komplikuje. Ale nie je to zase tak náročné, že by sme sa museli módneho hitu, po ktorom túžime, vzdávať. Pri znečistení čižmičiek v mokrom zimnom teréne postupujeme nasledovne. Najprv ich necháme vysušiť a ako prvú odstránime hrubú špinu pomocou kefy na obuv. Potom zvyšky nečistôt pomôže zneškodniť špeciálna pena na kožušiny, ktorú necháme chvíľu pôsobiť. Aby sme predišli častej prácnej údržbe, ponúkajú sa impregnačné spreje na kožušinu a textil, ktoré tento materiál ochránia pred nečasom a predĺžia jeho životnosť o pekný vzhľad. Dostaneme ich kúpiť v každom obchode s obuvou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada