14.04.2019 13:57

Pre dokonalý lesk zrkadla

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Ligotavé zrkadlo bez šmúh – sen každého perfekcionistu. Vlastne všetkých, ktorí si potrpia na dokonalú domácnosť. Spôsobov, ako dosiahnuť podobný stupeň čistoty, je niekoľko. Pomáha...

  • ... obyčajná čistá voda, ktorou zrkadlo umyjeme a plochu potom vyutierame suchou handričkou.
  • ... novinový papier, ktorým plochu vyleštíme ľahšie.
  • ... roztok vody a octu, ktorý odstráni aj mastnejšie škvrny.
  • ... citrónová šťava, ktorá pridaná do čistej vody je podobne účinná ako ocot.
  • ... zmes 1 litra vody, 100 ml octu, 50 ml liehu a pár kvapiek tekutého mydla, ktorú nalejeme do nádoby s rozstrekovačom.
  • ... kombinácia 2 šálok teplej vody, ¼ šálky octu, ¼ šálky liehu a 1 lyžice škrobu, ktorá je podobne efektívnym domácom prostriedkom na čistenie zrkadla.
  • ... pena na holenie, ktorú rozotrieme po celej ploche a po chvíľke pôsobenia ju zmyjeme a zahmlené zrkadlo vyleštíme.
  • ... olivový olej, ktorý vracia zrkadlovej ploche lesk.
  • ... rozkrojený zemiak, ktorým ženy kedysi zrkadlo pretreli a po opláchnutí ho vyleštili starými novinami.
  • ... vylúhovaný a vychladnutý čaj, ktorý necháme uschnúť a zrkadlo napokon preleštíme jelenicou alebo i hodvábnym papierom.

Keď striebro zamieňa čerň

Spoľahnúť sa môžeme aj na prípravky z drogérie určené na čistenie okien, ale zásadne voľme menej agresívne, pretože plocha zrkadla je citlivejšia ako sklo. Výsledkom nešetrného čistenia by mohli byť čierne fľaky, ktoré sú dôkazom poškodenia vrchnej vrstvy striebra. Používať by sme mali preto prípravky s nižším obsahom chlóru a kyslých látok. Sčernenie častí zrkadla býva aj dôsledkom vysokej vlhkosti, keďže vyzrážaná para stečie vždy na dolnú hranu zrkadla a narúša jeho citlivú vrstvu. Problémovým prostredím je hlavne kúpeľňa. Preto treba po každom kúpeli, sprche či použití sušičky bielizne miestnosť dobre vyvetrať a zrkadlo poutierať.

 

Poznámka:

Pred umývaním zrkadla plochu najprv zbavme prachu, aby jeho čiastočky pri mokrej fáze čistenia vrchnú vrstvu nepoškriabali.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 03.05.2020

Vložil: Lea

Titulok: gijorgi@gmail.com

moja rada je, že na začiatku utriem papierovou utierkou prach a potom mokrou handričkou s citrónom umývam a potom odsávam špinavú vodu a leštím zrkadlo s čističom na okná a už ich mám pekne lesklé a bez šmúh (máme tento čistič orava.eu/sk/cistic-okien-s-odsavanim-lautus a aj okná aj zrkadlá pekne v pohodičke dáva)

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada