08.10.2020 18:40

Pre bezpečné bývanie seniora v interiéri

Harmónia – Ideálny priestor

 

Každý príde do veku, keď sa okrem vlastných detí, malých i tých dospelých, začne báť aj o rodičov. Najmä keď im pribúdajúcimi rokmi ubúda energia. Mnohé ťažkosti typické pre seniorský vek môžu skomplikovať ich pohyb aj vo vlastnom byte či dome a byť dôvodom pre nebezpečné situácie.

Riziko úrazu netreba vôbec podceňovať, lebo aj menší pád po zakopnutí môže mať za následok zranenie hlavy alebo vážnu zlomeninu stehennej kosti či bedrového kĺbu. Podobné udalosti môžu starého človeka napokon doživotne pripútať k posteli.

 

Začína to dlážkou

Dnes je už množstvo domácností vybavených plávajúcou podlahou či už z laminátu alebo dreva. Obe sú v zásade bezpečné, ale dôležitý je i spôsob údržby a výber čistiacich prostriedkov, aby sa obývačka napokon nezmenila na klzisko. Častejším problémom býva koberec, hlavne menšie koberčeky, ktoré si starší ľudia s obľubou umiestňujú vo všetkých miestnostiach pre pocit tepla alebo nimi zakrývajú trochu prešľapané, zničené miesta na celoplošnom koberci. Malých koberčekov, o ktoré sa dá ľahko zakopnúť, sa treba zbaviť a najideálnejšie je vymeniť celoplošný za nový nielen pre väčšiu bezpečnosť, ale aj pre pocit čistoty. Väčšie koberce treba podlepiť pozdĺž okrajov obojstrannou lepenkou a tie menšie pred posteľou alebo kuchynskou linkou sa odporúča podložiť protišmykovou podložkou. Zároveň je dôležité skontrolovať, či starkí nechodia po dome v starých vyšliapaných a roztrhaných papučiach, ktoré môžu byť napokon hlavnou príčinou nehody.

Pozor na prahy a schody

Moderné interiéry sú už väčšinou bezbariérové, ale práve v starších, kde seniori bývajú celé desaťročia bez akejkoľvek rekonštrukcie, tie majú veľa nástrah. Napríklad prechodové časti z jednej miestnosti do druhej sú pre možný prievan vybavené prahmi, o ktoré sa dá ľahko zakopnúť. Je lepšie ich všetky odstrániť a namiesto nich pripevniť ploché lišty.

Obzvlášť nebezpečné pre seniorov so zhoršenou mobilitou sú schody typické najmä pre rodinné domy. Problémom je aj zhoršené priestorové videnie a tým aj reálne vnímanie hĺbky. Najjednoduchšie je presvedčiť mamu či otca, aby sa presťahovali do prízemia, hoci celý život spávali na poschodí. Tým sa problém eliminuje na minimum. Ak to nejde, je vhodné vybaviť nehnuteľnosť finančne náročnejším voľným výťahom, čo je vlastne kreslo pripevnené na zábradlie, ktorým sa senior vyvezie pohodlnie na poschodie. Alebo aspoň vybaviť schody protišmykovými podložkami a zábradlie výrazne farebne označiť.

 

Svetelné a signalizačné pomôcky

K úrazom dochádza často v noci, keď ide senior na toaletu a nezasvieti si v izbe či na chodbe. V tme či šere sa to stane veľmi rýchlo. Rodičom by preto mal niekto z rodiny pravidelne kontrolovať stav elektrickej siete i svietidiel a v niektorých miestnostiach umiestniť nočné svetlá s čidlom citlivým na pohyb. Súčasťou prevencie tragických udalostí je detektor dymu a plynu. Starší ľudia majú často problémy s pamäťou, zabudnú preto, že sa na sporáku varí polievka, alebo v spánku nezaregistrujú oheň či nahromadený plyn v miestnosti.

Nástrahy v jednotlivých častiach domácnosti:

Kuchyňa – plynový sporák (treba vymeniť za elektrický s  nastavením na automatické vypnutie), riad a pomôcky uložené príliš vysoko alebo nízko

Obývačka – nízke sedačky alebo kreslá, z ktorých sa seniorovi s poškodenými kĺbmi ťažko stáva (pomôžu vyššie podsedáky pripevnené ku kreslu alebo stoličke alebo polohovateľné kreslo na kolieskach).

Spálňa – málo stabilná posteľ s ostrými hranami, navyše príliš nízka (ideálna je 55 až 65 cm vysoká, ktorá je vybavená polohovateľným roštom s elektrickým ovládaním).

Kúpeľňa – klzká vodou poliata dlážka a tiež vaňa, z ktorej sa nedokáže senior pohybovať ani  z nej vyjsť (riešením je protišmyková podložka na dlážke, sedadlo alebo stolička do vane a na viacerých miestach madlá, ktoré zlepšia mobilitu seniora počas hygieny).

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada