23.02.2018 17:16

Pravé vône pre domácnosť

Harmónia – Ideálny priestor

 

Aj keď výber konkrétnej vône býva výsledkom vlastných čuchových preferencií, existujú isté odporúčania pre konkrétny typ miestnosti či situácie. Vôňa vie totiž navodiť atmosféru a ovplyvniť naše vnímanie.

Prirodzeným zdrojom príjemnej arómy sú kvety, ktoré navyše poskytujú aj ďalšie potešenie pohľadom na rozkvitnutú krásu. Môže prameniť z čerstvo natrhaných kvetov, ale aj z kvietkov, ktoré si vypestujeme v črepníku, k silne voňavým patria napríklad fialky, orchidey či hyacinty. A čím prevoňať jednotlivé časti interiéru?

  • Obývacia izba – zmes sušených kvetov, ovocia, časti rastlín a drevenej kôry, známa ako potpourri, cez deň je dobré orientovať sa na vôňu pomaranča, škorice, ruže a pelargónie, k večeru na upokojenie zmyslov sa hodí santalové drevo alebo jazmín.
  • Spálňa – príjemne naladí cédrové drevo alebo ružová aróma, k pokojnému spánku pomôže majoránka, levanduľa a harmanček.
  • Kuchyňa – najlepšie sú bylinky v črepníku alebo usušené a zavesené v kytičke na stene či uložené v košíku na poličke, do tohto prostredia sa hodí šalvia, bazalka, rozmarín a tymián.
  • Kúpeľňa – v tomto priestore je veľa prípravkov obohatených arómou, no môžeme pridať aromatické odparovače či fľaštičky so silicovými olejmi a sviežosť ovzdušia pomáhajú udržiavať vhodné rastlinky, napríklad paprade.
  • Skriňa, šatník, bielizník – prevoňať oblečenie môžeme prostredníctvom sušených byliniek alebo kvetov v škatuľke či v textilnom vrecúšku, tiež obľúbeného mydla, prípadne silicového oleja preferovanej arómy, ktorý treba nakvapkať na tampón a po vsiaknutí tekutiny ho umiestniť v blízkosti bielizne.

Poznámka:

Vôňou, ktorá nám vyhovuje, môžeme vylepšiť aj iné priestory či predmety dennej potreby. Napríklad zásuvku písacieho stola, kabelku či vankúš, na ktorom spíme.

 

TIPY:

Ak máme vo väčšom byte miestnosť pre hostí alebo detskú izbu, ktorá už po odchode dospelého syna zostala prázdna, a dlhšie ju nepoužívame, treba jej dych osviežiť vôňou na báze levandule s antiseptickým a dezinfekčným účinkom. Pre intenzívnejšiu vôňu použijeme aromalampu.

Problémom bývajú silné pachy z fajčenia alebo z varenia kapusty alebo strukovín, ktoré potrebujeme eliminovať. Najúčinnejšie sú olejové spreje a odparovače na báze silicových olejov. A tiež sušené kvety rozsypané na miske. Z vôní sa odporúča konkrétne harmanček a mäta, ktorá má aj schopnosť odpudzovať hmyz.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 04.06.2018

Vložil: Lea

Titulok: vona

my si sem tam prevoniame domov s difuzerom z notina a teraz mame najnovsie vanilkovu vonu ale vzdy na vianoce mame skoricovu vonu a stale je to krasna svieza vona

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada