27.10.2021 16:56

Pravdy a mýty o káve

Varenie – Správna výživa

 

Káva alebo „hnedé zlato“, ako sa zvykne tento obľúbený nápoj občas nazývať, je silným fenoménom v životnom štýle. Len málokto by si bez typickej rannej arómy vedel predstaviť správny začiatok dňa, väčšina ľudí ho začína práve riadnou porciou silnej kávy.

Káva je naším každodenným spoločníkom aj pri iných príležitostiach. Vypijeme si ju radi počas predpoludňajšej pauzy, na olovrant k zákusku či v priebehu schôdzky a obchodného stretnutia. Kávu často spájame s oddychom a relaxom. Je preto neoceniteľnou práve v období, keď zvykneme v práci prepínať. A pre mnohých ľudí je denná návšteva kaviarne dôležitým rituálom, ktorým si zároveň pestujú svoje sociálne kontakty.

 

Povzbudenie s limitom

Káva v istom množstve platí ako prostriedok na podporu koncentrácie, krátkodobo ňou človek môže prekonať únavu. Medzi vypitím dvoch šálok by mali prejsť 2 až 3 hodiny. Pri konzumácii dvoch šálok bezprostredne za sebou pôsobí tá druhá skôr ako zrýchľovač srdcovej činnosti, no nemá už žiadny povzbudzujúci účinok. Človek by nemal preto v priebehu dňa vypiť viac ako päť šálok kávy. Väčšie množstvo kofeínu totiž spôsobuje nervozitu, vnútorný nepokoj a s tým spojenú stratu schopnosti sústrediť sa. V kvalite spánku nie je rozdiel medzi pravidelnými konzumentmi kávy a tými, ktorí si ju doprajú občas. Štúdie dokázali, že konzumácia kávy ovplyvňuje viac poobedňajší spánok než nočný. Okrem toho tu platia veľké individuálne rozdiely.

 

Kedy kávu radšej nepiť alebo obmedziť

  • Lieky - kávu by sme nemali piť v prípade užívania niektorých liekov, ku ktorým patria antibiotiká pri zápale močového mechúra, prostriedky proti bolesti, barbituráty, lieky proti astme, prípravky na spánok a psychofarmaká. Účinok liekov sa totiž môže zosilniť.
  • Preparáty so železom - v žalúdku dochádza k nerozpustným zlúčeninám s látkami prítomnými v káve, ktoré organizmus potom ako nežiaduce vylúči.
  • Energetické nápoje - nie je problém, keď človek vypije v jednom dni kávu i energetický nápoj, rozhodujúce je celkové množstvo kofeínu. U zdravého človeka by sa nemala prekročiť hranica 300 až 400 mg za deň. Táto hodnota zodpovedá dvom šálkam kávy a jednému energetickému nápoju.
  • Tehotensto - zvyk dopriať si 2 šálky kávy by nemali predstavovať žiadne riziko. Ale piť viac ako 3 denne sa už neodporúča. Hrozí predčasný pôrod či potrat.
  • Obdobie dojčenia - malé množstvo kofeínu sa môže dostať do materského mlieka, preto počet šálok, ktoré si žena v tomto období denne dožičí, by nemal presahovať číslo 3.

 

Päť mýtov o káve

  1. Káva zvyšuje hladinu cholesterolu. Už ste o tom počuli? Keď áno, tak na túto historku hneď zabudnite. Na rozdiel od tak výrazne rozšírenej fáme je na nej pramálo pravdy. Kávový filter nemá žiadny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi.
  2. Káva ako zlodej tekutín. Ešte pred pár rokmi sa odporúčalo vypiť  ku káve pohár vody, aby sa kompenzovali vzniknuté straty tekutín. Aj keď sa ani dnes káva za typickú tekutinu nepovažuje, ani jej konzumáciou vodu nestrácame. Len u ľudí, ktorí pijú kávu zriedka, pôsobí močopudne. A u športovcov môže káva pre svoje povzbudzujúce účinky dokonca podporovať výkonnosť.
  3. Káva zvyšuje krvný tlak. Dlhodobé zvýšenie nie je dokázané. Len u ľudí, ktorí kávu pijú zriedka, sa krvný tlak môže zvýšiť krátkodobo, a čoskoro padne na svoju pôvodnú úroveň.
  4. Káva spôsobuje poruchy srdcového rytmu. Vedecké štúdie to nepotvrdili. Káva zapríčiňuje maximálne krátkodobé zrýchlenie srdcového rytmu, keď jej niekto vypije priveľa.
  5. Zo studenej kávy krásna. Táto povesť pochádza ešte zo starých čias, keď sa šminky na tvári dali rýchlo zmazať, najmä vďaka pare z horúcich nápojov. Preto sa v spoločnosti pila káva studená, aby sa make-up z tváre nezotrel.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO:  www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada