17.03.2013 12:54

Pravda o konskom mäse

Varenie – Správna výživa

 

Nedávno rozvírila spoločenskú atmosféru informácia o podvodnom používaní konského mäsa pri príprave viacerých výrobkov, či už hamburgerov, cestovinových polotovarov alebo švédskych mäsových guľôčok. Aktuálnou sa stala otázka, ako je to vlastne s konským mäsom. Je vhodné na konzumáciu alebo je skôr škodlivé pre ľudský organizmus? Zdá sa, že ide skôr o etický ako o zdravotný problém.

 

Konzumácia konského mäsa nie je nič nové pod slnkom. Určite už mnohí počuli o extrémnych situáciách v živote obyvateľstva, akou je aj vojna alebo neúrodné roky, keď sa aj kôň napokon vnímal ako iné hospodárske zviera a z nedostatku iného jedla išiel napokon na porážku. Známa je tiež konská saláma, do tej sa však zvykne pridávať aj bravčové alebo hovädzie mäso. V každom prípade však koňacina nebola a nie je až takou raritou v našich stravovacích zvykoch. A v zahraničí je to úplná samozrejmosť.

 

Názor odborníkov

Jesť konské mäso nie je pre človeka určite nebezpečná situácia, do akej ju posúva hystéria okolo pribúdajúcich správ o prítomnosti tohto druhu mäsa stále vo viacerých produktoch. V prípade, že pochádza zo zvieraťa správne chovaného, vnímajú ho odborníci ako plnohodnotné mäso, dokonca prospešné zdraviu. Obsahuje totiž menej tukov a naopak vyšší počet sacharidov ako iné druhy jatočných zvierat a zároveň dostatok bielkovín. Niektoré národy ako Islanďania ho považujú za lahôdku. Často sa konzumuje vo Švajčiarsku, vo Francúzsku, v Taliansku a Rakúšania obľubujú konskú sekanú. Najviac sa však zvykne jedávať v krajinách Strednej Ázie a Južnej Ameriky. Vo všetkých týchto štátoch majú dokonca bitúnky, ktoré sa špecializujú na spracovanie konského mäsa. No naopak, Angličan považuje konzumáciu jedla z koňaciny za absurdnú.

 

Nečestnosť výrobcov

Problémom v tejto kauze bol najmä fakt, že výrobca deklaroval obsah hovädzieho mäsa, ale produkty obsahovali konské mäso alebo stopy konskej DNA . Dôvod je zrozumiteľný – finančný efekt, konské mäso je totiž lacnejšie. Iný charakter mali prípady, keď sa v konskom mäse našla škodlivá droga fenylbutazón, ktorá sa používa na protizápalovú liečbu kostí a kopýt u koní. Tam pravdepodobne došlo v reťazci spracovania konského mäsa k viacerým zlyhaniam. Eso držia v rukách v prvom rade farmári, ktorí sa špecializujú na chov koní na potravinárske účely. Ale aj veterinári a kontrolóri, ktoré zisťujú, či je koňacina pre spotrebiteľov bezpečná. Ak sa v mäse nachádzajú čo i len zvyšky liečiv a hormónov, nemalo by byť v žiadnom prípade použité na výrobu potravinárskych produktov.

 

Psychika nedovolí

Pre mnohých predstavuje konzumácia mäsa z koňa hlavne psychickú brzdu. Nevedia alebo nie sú schopní túto alternatívu stravovania akceptovať. Či už preto, že sa venujú jazdectvu, sami kone aj chovajú alebo ich jednoducho milujú a považujú toto zviera za príliš ušľachtilé na to, aby skončilo ako potrava na tanieri. Každý má, samozrejme, možnosť voľby.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada