23.02.2018 14:23

Pozor na zdravotné riziká menopauzy

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Napriek posunu reálnemu veku, prírodu nikto neoklame. Mnohé súčasné zrelé ženy vyzerajú aj po päťdesiatke síce mladistvo a nechýba im ani dostatok vitality, veď rodinu i svoju profesiu zvládajú na jednotku, no obdobiu menopauzy sa nevyhnú. Treba sa naučiť akceptovať aj túto fázu života.

Kto chce svojho „nepriateľa“ poraziť, musí ho v prvom rade dobre poznať. Každá zrelá žena, ktorá začína mať problémy s nepravidelnou menštruáciou, by mala navštíviť najprv gynekológa, aby vylúčil možné vážne ochorenie ako dôvod podobných stavov. A potom už chýba len podrobne sa informovať o príčinách menopauzy i o účinných spôsoboch, ako jej nepríjemné príznaky potláčať.

 

Čo by sme mali vedieť

V období klimaktéria dochádza k vyhasnutiu funkcie vaječníkov a tvorba ženských hormónov klesá. Rapídne sa znižujúca hladina estrogénov je príčinou viacerých zmien na ženskom tele. Niektoré zvláda žena psychicky horšie, pretože súvisia s viditeľnejším procesom starnutia. Pokožka stráca pevnosť, tkanivo ochabuje a sliznice sa vysušujú. To negatívne ovplyvňuje aj intímny život. Zároveň sa môže zhoršiť aj kvalita vlasov i nechtov a zmeniť postava, štíhly driek sa stáva len spomienkou na mladosť. Strata mladistvého vzhľadu a pôvodnej krásy uberá žene na jej sebavedomí, nejedna začne trpieť depresiami. Navyše ju obťažujú klasické symptómy, ktoré znepríjemňujú každodenný život v práci i v súkromí. K typickým patria návaly tepla, nočné potenie, podráždenosť a nervozita. Podobné príznaky sa dajú eliminovať aj užívaním potravinových doplnkov s obsahom fytoestrogénov.

 

Vylúčiť zdravotnú hrozbu

Ak si aj niekto nepríjemné príznaky menopauzy veľmi nevšíma, mal by registrovať aspoň možné zdravotné problémy. Pretože pre absenciu estrogénu v tele sa zhoršuje stav srdcovo-cievneho systému a zvyšuje sa riziko náhlej príhody. Hrozia tiež osteoporotické zlomeniny, pretože redne kostná hmota. A zvyšuje sa náchylnosť na urologické problémy i na nárast hmotnosti, dokonca klesajú pamäťové schopnosti.

Voľba životného štýlu

Ako zvládať menopauzu, o tom si rozhodne každá žena sama. Je dôležité prijať zmeny, ktoré sa v tele odohrávajú, ako nevyhnutnosť a zvoliť štýl života, ktorý pomáha problematickejšie obdobie lepšie prekonať. A je najvyšší čas na radikálnu reformu života hlavne pre toho, kto sa až doteraz dopúšťal často opakovaných chýb. Ženy v menopauze alebo už radšej v predstihu tesne po štyridsiatke by mali

  • mať vyváženú a pestrú stravu, s dostatkom zeleniny a ovocia 
  • znížiť energetický príjem v potrave
  • menej soliť  
  • dodržiavať správny pitný režim   
  • nekonzumovať alkohol a nefajčiť  
  • venovať sa pohybovým aktivitám
  • relaxovať a vyhýbať sa stresu

Poznámka:

Existuje ešte ďalší dôvod, prečo nerezignovať, udržiavať si kondíciu i po 50-e či 60-e a starať sa o seba. Tým, že sa súčasný priemerný vek dožívania predĺžil, žena žije až tretinu svojho života v menopauze čiže v estrogénovom deficite, ktorý ohrozuje nielen jej krásu, ale aj zdravie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada