02.03.2016 07:23

Pozor na záchvat dýchavice

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Pri niektorých typicky zimných ochoreniach a prechladnutiach horných dýchacích ciest u detských pacientov hrozia rôzne komplikácie. Aj keď sa často nevyskytujú, rodičia by mali s nimi rátať.

Pri zápaloch hrtana a priedušnice môžu mať veľmi malé deti záchvat závažnej dýchavice, ktorý sa nazýva pseudokrup. Dochádza k nemu najčastejšie v noci, a hoci pôsobí hrozivo, nezvykne zanechať následky. Dieťa má vtedy narušené dýchanie, krátky, štekavý kašeľ a pri vdychovaní vydáva rôzne zvuky, napríklad piskot.

 

Problém nepodceňujte

Ak sa záchvaty v krátkom čase opakujú alebo trvajú príliš dlho, treba volať radšej záchrannú službu. Dieťa totiž môže mať zriedkavý zdravotný problém - zápal hrtanovej príchlopky, ktorá opuchne v prípade, že sa zapáli. Vtedy dochádza k zablokovaniu dýchacích ciest. Dieťa, ktoré týmto problémom trpí, zvyčajne sedí strnulo, je dýchavičné a má vysokú teplotu.

 

Ako sa zachovať?

V prvom rade sa choré dieťa snažíme upokojiť tak, že si ho pohodlne posadíme na kolená a utešujeme ho. Potom mu zabezpečíme dostatok vlhkého vzduchu, aby si mu uvoľnilo dýchanie. V kuchyni môžeme nechať vrieť vodu alebo v kúpeľni pustíme sprchu s horúcou vodou. Dieťa potom povzbudzujeme v dýchaní pary. Keď sa upokojí, uložíme ho spať, ale zvlhčíme vzduch aj v spálni. Najlepšie poslúžia mokré uteráky na radiátoroch. Zvlhčovače vzduchu by však nemali chýbať v izbe, kde sa spí, počas celej vykurovacej sezóny.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada