26.01.2018 11:07

Pozor na suché oko

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Syndróm suchého oka je problém, ktorý mnohí podceňujú. Spôsobuje viaceré ťažkosti a znižuje kvalitu každodenného života. Pritom riešiť ho je celkom jednoduché. Ignorovať tento problém sa určite nevypláca.

Štýl života, ktorý dobrovoľne absolvujeme, nám prináša rôzne výhody, ale občas spôsobuje aj zdravotné ťažkosti. Napríklad práca pri počítači býva príčinou zhoršovania zrakových schopností oka. Pri sústredenom pozorovaní obrazovky sa redukuje frekvencia žmurkania a oko potom nie je dostatočne zvlhčované. Aj klimatizácia, ktorou si zlepšujeme pracovné i domáce prostredie, znižuje vlhkosť prostredia. A suchý vzduch kvalite nášho zraku neprospieva. Neskôr sa môžu vyskytnúť aj vážnejšie problémy ako zápaly rohovky a spojovky.

 

Typické príznaky

Syndróm suchého oka je ľahko identifikovateľný. Je to nepríjemný pálenie, rezanie či svrbenie a pocit cudzieho telesa v oku. Oko v tom prípade býva už podráždene a začervenané a pre očného lekára môžu byť viditeľné aj povrchové defekty na rohovke. Príčinou je nižšia frekvencia žmurkania, pri ktorom sa slzy rozotierajú po povrchu oka, a napokon nedostatok slzného filmu, ktorý vytvára ochrannú vrstvu. Ak je oko vystavené dlhšej expozícii bez tejto ochrany, dochádza k poškodeniu povrchových buniek až k ich zdeformovaniu a odumieraniu, následkom čoho sa klinické príznaky suchého oka rýchlo zhoršujú. Poznáme však aj ďalšie príčiny tohto problému. Môže to byť vyšší vek, dlhodobé užívanie liekov, ako sú antihypertenzíva, antihistaminiká a antidepresíva, hormonálne zmeny po menopauze, zápalové procesy v tele, nedostatok vitamínu A alebo stav, pri ktorom nemôže pacient oko úplne zavrieť. Situáciu nepriaznivo ovplyvňuje aj zlý pitný režim.

 

Dva typy poruchy slzného filmu

Nedostatok vodnej zložky slzného filmu spôsobuje ťažkosti počas celého dňa a k večeru najmä pri dlhodobej práci pri počítači sa zhoršujú.

Narušenie tukovej zložky, ktorá zabraňuje odparovaniu vodnej vrstvy a povrch oka vyživuje, sa prejavuje raňajšími problémami, keď pacient musí oko ráno otvoriť nepríjemným „suchým trhnutím.“ Na povrchu oka vznikajú mikrodefekty, ktoré sa počas dňa zahoja, ale sú príčinou nepríjemného pálenia.

Kvapky ako pohotovostná pomoc

Podobné príznaky netreba podceňovať, mal by ich posúdiť očný lekár, ktorý dešifruje presne charakter ťažkostí. Ako sa tohto problému zbaviť? Treba

  • prestať alebo aspoň obmedziť fajčenie
  • vetrať často miestnosť alebo používať zvlhčovače vzduchu
  • prácu v interiéri vyvážiť pohybom na čerstvom vzduchu
  • naordinovať si častejšie žmurkanie v intervaloch počas práce pri počítači
  • vyhýbať sa prievanu, v aute nenasmerovať ventiláciu do tváre
  • prijímať dostatok tekutín
  • v prípade akútnych problémov používať špeciálne kvapky na zvlhčovanie očí, nové druhy už obsahujú vodnú aj tukovú zložku

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada