18.05.2012 12:49

Pozor na falošné lieky!

Aktuality

 

Šetríme na nesprávnom mieste. V snahe získať cenovo výhodnejšie lieky, volíme neraz alternatívu motivačného nákupu takýchto produktov cez internet. Stačí nám reklamný plagátik hodený do schránky. Viaceré konkrétne prípady ľudí, ktorí doplatili zdravím na podobné nákupy, však poukazujú na riziká takéhoto obchodu.

 

Vysoký krvný tlak i nadváha

Firmy, ktoré podobné falošné lieky bez účinnej látky alebo s jej nesprávnym množstvom predávajú, sa orientujú často na ťažkosti, ktoré trápia veľkú časť populácie. Napríklad vysoký krvný tlak, čo v prípade nedostatočnej alebo fiktívnej liečby môže byť pre pacienta životu nebezpečné. V presvedčení, že je chránený účinnou látkou, berie liek dlhé mesiace a napokon sa s infarktom ocitne v nemocnici. Obchodníci ponúkajú tiež falošné lieky alebo potravinové doplnky na riešenie problémov, na ktoré sú muži alebo ženy veľmi citliví. Či už sú to ťažkosti s erekciou alebo s nadváhou. Preto sú ochotní za zázračnú pilulku, ktorá ich problém odstráni, aj zaplatiť.

 

Je to obrovský biznis

Žiaľ, aktivita predajcov je tak sofistikovaná, že bežný konzument falošné lieky od kvalitných výrobkov renomovaných producentov nerozozná. Najmä, ak ich prebaľujú do obalov od drahších preparátov. Dôvod je viac než zrozumiteľný. Tento nelegálny biznis prináša jeho organizátorom obrovské zisky, miliardy eur. Lekári upozorňujú, že každý z nás by mal byť veľmi obozretný. Na Slovensku sa môžu lieky na predpis kúpiť len v lekárni, ak ich niekto ponúka cez internet, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o falzifikát, ktorý môže obsahovať veľké množstvo chemických nečistôt. Neraz sú totiž vyrábané a balené v prostredí s nevyhovujúcimi hygienickými podmienkami v blízkosti prachu z tehál, jedu na potkany, čistiacich prostriedkov či arzénu.

 

Konkrétne prípady

„Užívanie falošných liekov môže vážne poškodiť zdravie alebo aj viesť k smrti, môže vyvolať alergie alebo skrížené alergie na účinné lieky. Falošné lieky podrývajú dôveru v etablované zdravotnícke inštitúcie, výrobcov a distribútorov liekov a zdravotníckych pomôcok a ich služby,“ hovorí MUDR. Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) na Slovensku. Národné toxikologické informačné centrum registruje ročne 4 tisíc toxikologických konzultácií, z ktorých väčšinu tvoria otravy liekmi. Obeťami bývajú neraz deti. K varovným patrí aj prípad malého dievčatka, ktoré sa dostalo k neregistrovanému lieku z pochybného zdroja a v priebehu niekoľkých hodín zomrelo. Iná mladá žena v snahe schudnúť si jeden „zázračný liek“ kúpila cez internet a po štyroch týždňoch síce stratila pár kilogramov, ale si zároveň poškodila tráviaci systém a s masívnym vracaním a dehydrovaná napokon skončila v nemocnici. Podobné problémy mali aj ďalšie ašpirantky na štíhlu líniu, ktoré si cez internet zohnali čaj na chudnutie.

 

Ako zistíme, že sú falošné

Rozpoznať na prvý pohľad pravé od falošných majú často problém aj odborníci, nie to bežní konzumenti, laici. Tým môže pomôcť stránka www.falosnelieky.sk, ktorá obsahuje dobré rady, ako odhaľovať pochybných predajcov a nestať sa obeťou podvodného obchodu. Súčasťou stránky sú aj interaktívne aplikácie Fake Datektor a Liekman, ktoré pobavia a zároveň naučia, ako sa vyhnúť pri internetovom nákupe liekov problémom.

 

Užitočné rady, ktoré nás pri internetovom obchode môžu zachrániť pred sklamaním:

  1. Zamerajte sa na konkrétnu informáciu o prepravcovi – len certifikovaný prepravca dokáže zaručiť dodržiavanie stanovených podmienok (pri neznámych prepravcoch riskujete znehodnotenie tovaru, za ktorý ste zaplatili.
  2. Pýtajte sa na výbavu vozidla – izotermicky zabezpečené vozidlá zabezpečia potrebnú teplotu pre lieky, ktoré vyžadujú špeciálne skladovanie
  3. Pri preberaní zásielky sa zamerajte na termoobal – ak je akýmkoľvek spôsobom poškodený, tak odmietnite prevziať zásielku

 

redakcia Doma a Rada, ILUSTRAČNÉ FOTO: www.publicdomainpictures.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada