28.08.2014 08:19

Poznáte lifting chodidiel?

Zdravie a krása - Starostlivosť o telo

 

Novým trendom nie je stále koniec. Plastickí chirurgovia, pedikérky a kozmetičky objavili doteraz nepovšimnutú zónu. Svet klesá pohľadom z tváre a odvážneho výstrihu až na prekliato nízko položené nohy, ktoré sa stávajú stredobodom záujmu. Napokon, akoby to len vyzeralo? Zanedbané chodidlá a dokonalé sandále nie sú dobrá kombinácia.

 

Nohy často poomínajú nové topánky. Vtedy pomôže lifting. Okrem korektúry všetkých nechtových lôžok si však po novom môžeme dať aj odsať tuk na členku, odstrániť kostný výrastok či bradavice na chodidle alebo vyriešiť bolestivé otlaky na prstových kĺboch. Aj tvarovanie lýtok pomocou botulotoxínu sa stáva štandardom. Aspoň na špecializovaných klinikách si podobnú službu môžete objednať. Jedným z predmetov záujmu plastickej chirurgie je veľkostný rozdiel medzi palcom a druhým prstom na chodidle, na ktorý tvorcovia a výrobcovia topánok vôbec neberú ohľad. Preto sa najnovšie zvykne táto disharmónia riešiť s pomocou plastického chirurga. Ten kúsok kosti odstráni a zvyšok článku odborne zadrôtuje. No nie je to až tak jednoduché. Svedčí o tom fakt, že sa to deje pod narkózou. A že to potom aj bolí? Nuž, pre krásu treba trpieť. Ale mnohí by podobný zákrok asi radšej nepodstúpili.

Čertovských desať stupňov

Najväčšou príčinou deformácií na nohách sú super špicaté lodičky s prehnane vysokými opätkami, pri nosení ktorých sa hlavná záťaž prenáša na prednú časť chodidla. Vďaka tomuto štýlu obúvania sa preťažené kosti v strede chodidla úplne rozídu a tak máme na svete plochú nohu. Časom začne palec v nosnom kĺbe smerom dovnútra vybočovať a keď vybočenie dosiahne viac ako 10 stupňov, hovoríme o ďalšom probléme – o haluxoch. K tomu sa pridávajú mechanické dráždenia v topánkach, ktoré už na zdeformovanom tvare nohy nesadnú. Človek sa potom trápi s odreninami, s kurími okami, s častými zápalmi a s chronickými bolesťami.

Operovať alebo radšej nie?

Keď už došlo k podobným zmenám, neostáva si nič iné, len sa preorientovať na pohodlnejšiu obuv. Dlahy môžu problémy zmierniť, ale nie sú schopné korigovať zmenenú anatómiu kostí, kĺbových puzdier a šliach. Kedysi sa haluxy operovali až v štádiu, keď už sa nič iné nedalo robiť, dnes sa obhajuje operácia už vo chvíli, keď škody ešte nedosiahli charakter komplexnej straty funkčnosti chodidla. A keď v minulosti sa uprednostňovalo radikálne odrezanie vystupujúceho opuchnutého kĺbu, dnes sa snažia odborníci čo najdlhšie udržať prirodzené proporcie tejto časti nohy.

Čo hradí poisťovňa

Ručičkou na váhach sú ako vždy financie, ktoré môžu napokon rozhodnúť o spôsobe riešenia tejto zdravotnej komplikácie. Ak sa odstraňuje operatívne halux, hradí to poisťovňa ako chirurgický zákrok bez problémov. Ale za riešenie deformácie prstových kĺbov na nohe v predstihu, čo patrí ako regulácia prstov do estetickej oblasti, už treba platiť. V Nemecku podobná pomoc odborníka stojí 2-tisíc eur za jeden prst. Napriek tomu záujem zo strany pacientov stúpa, pretože tieto zákroky sú pre nich prijateľnejšie z hľadiska hojenia i pre perspektívu bezbolestnej chôdze v nasledujúcich rokoch.  

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada