06.07.2023 18:10

Potápanie bez rizika

Zdravie a kráse – Relax a pohyb

 

Aj keď šnorchovanie  a najmä potápanie patrí medzi obľúbené zábavy v mori, na podobné fyzické aktivity sa treba pripraviť. Nie je múdre podceňovať riziká týchto vodných športov.

Odborníci síce tvrdia, že potápanie patrí k najbezpečnejším druhom športu, pretože k problémom dochádza v priemere u jedného z 25-tisíc ponorov a riziko úrazu je napríklad až 4-krát nižšie ako pri hraní futbalu, ale treba sa v každom prípade poriadne pripraviť. Dobré je absolvovať kvalitný kurz, ktorý vedie profesionálny potápač.

 

Správny kurz potápania

Skúsenosť nemusí vyjsť až tak draho, pretože niektoré cestovné kancelárie požičiavajú na dovolenku do prímorských destinácií aj kompletnú výstroj alebo ju poskytnú priamo v hoteli pri pláži. Treba investovať len do inštruktáže v niektorej z potápačských škôl doma. Garanciou kvality sú inštruktori, ktorí by mali byť členmi niektorej z profesionálnych svetových asociácií, či už je to PADI, NAUI, TDI alebo SDI. Kurz sa začína teóriou, za ktorou nasledujú bazénové ponory, kde sa frekventanti učia zvládať dýchanie. Potom už nasleduje tréning v teréne, v prírodných jazerách alebo rybníkoch. Dobrý inštruktor vás naučí potápať sa rekreačne za týždeň. Vek nie je až tak dôležitý, podstatný je zdravotný stav. Ak to dovoľuje, na potápanie si môžu trúfnuť aj ľudia okolo šesťdesiatky alebo aj sedemdesiatnici s výbornou kondíciou, napríklad bývalí športovci. Deti môžu absolvovať takýto kurz od 8 rokov, kedy je už vývoj vnútorných dutín ich dýchacej sústavy vyvinutý a mentálne sú tak uvedomelé, že počúvajú a akceptujú povely. V potápaní platia prísne pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. Absolventi so základným výcvikom majú hĺbkový limit 18 metrov pod hladinou, pokročilí si môžu trúfnuť ísť až do hĺbky 30 metrov.

Potápanie nie je pre všetkých

Potápaniu sa síce môže venovať aj astmatici, diabetici a ľudia s hypertenziou, ale ich zdravotný stav musí posúdiť špeciálny lekár. Predpokladom pre zvládnutie tejto športovej aktivity je dobrá fyzická kondícia, preto každý záujemca o kurz musí vyplniť dotazník, ktorý sa pýta na prítomnosť všetkých chorôb a zdravotných ťažkostí ako kontraindikácií potápania. A ktoré sú to?

  • neliečená cukrovka
  • nádorové ochorenia centrálnej nervovej sústavy
  • vážne ochorenia dýchacieho systému
  • epilepsia (hrozia záchvaty)
  • chronické ochorenie priedušiek a poškodenie pľúcneho tkaniva u dlhoročných fajčiarov
  • hyperventilačný syndróm (náhle zrýchlenie dýchania ako predzvesť psychotickej poruchy)
  • klaustrofóbia (pod vodou môže vzniknúť psychický blok a nevyspytateľnosť reakcií)

Potápačské raje

Potápači majú svoje obľúbené miesta s vhodnými prírodnými podmienkami, ktoré im zároveň poskytujú silný emotívny zážitok. Patria k nim napríklad Zlaté piesky, južné jazerá pri Senci či Košariská pri Dunajskej Lužnej, ale aj jazero v Čuňove a oblasť Klatovského potoka, kde však potápači potrebujú špeciálne povolenie, pretože ide o chránenú oblasť. Najväčšie emócie sprostredkúva potápanie v mori. Vyhľadávanými morskými lokalitami sú Mozambik pri indickom oceáne s priezračnou vodou a množstvo rôznych druhov rýb, tiež Marsa Alam na juhu Egypta a Dahab na Sinajskom polostrove.

 

Riziká potápania

  • Častejšie zápaly zvukovodov, ktoré zvyknú pri používaní ušných kvapiek do troch dní odoznieť.
  • Dekompresová choroba, ktorá má v závislosti od rýchlosti ponárania a hĺbky ponoru viaceré fázy počnúc bolesťami kĺbov, únavovým syndrómom a nevoľnosťou, cez tvorbu plynových bublín aj v mieche, takže potápačovi hrozí ochrnutie, až po tvorbu bublín v žilách a hrozbu smrtiacej embólie v srdcovocievnom systéme.
  • Dusíková narkóza je stavom pod vplyvom vysokého parciálneho tlaku dusíka, ktorý sa podobá situácii alkoholového opojenia alebo narkóze, kedy človek v euforickej nálade predlžuje čas pobytu pod vodou, správa sa neštandardne a hazarduje tak so svojím zdravím.

Zážitky so šnorchovaním

Ak si netrúfame na potápanie, nezabudnuteľné zážitky nám poskytne aj šnorchovanie, ktorému sa môžeme na dovolenke pri vode venovať aj bez výcviku. Je to navyše finančne nenáročnejší šport, stačí si zabezpečiť plutvy, potápačské okuliare a šnorchel čiže trubicu na dýchanie. Ide preto skôr o povrchové potápanie tesne pod hladinou vody, ale aj tieto pohľady môžu sprostredkovať zaujímavé skúsenosti a pomôžu odtajniť tajomný svet mora či jazera. Samozrejme, že pri šnorchovaní sa môže každý odvážlivec potápať až do hĺbky 3 až 9 metrov, ale treba si nacvičiť dostatočne dlhé zadržiavanie dychu pod vodou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada