30.05.2017 10:52

Postrach mnohých fajčiarov

Zdravie a krása - K vitalite a zdraviu

 

Fajčenie je zlozvyk, ktorý si berie svoju daň - poškodenie zdravia v podobe rakoviny pľúc alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ktorá patrí k vážnym a život ohrozujúcim ochoreniam. Aj keď o týchto rizikách s výnimkou úpných ignoratnov väčšina fajčiarov vie, tento fakt nie je to dostatočným dôvodom, aby prestali fajčiť. Čo ich môže čakať?

 

Odborníci považujú chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) za jedno z najzávažnejších civilizačných ochorení, pretože je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia a do roku 2020 má šancu sa prepracovať na tretie miesto. Na celom svete ňou trpí 44 miliónov pacientov, ročne zomrú až 3 milióny a toto číslo sa má v priebehu desiatich rokov zdvojnásobiť. Dôvodom je najmä stále vysoké percento populácie so zlozvykom fajčenia, ktoré je hlavným štartérom tohto ochorenia. Na Slovensku trpí týmto ochorením 8 až 16 percent ľudí starších ako 40 rokov. Odhad je nepresný, mnohým z nich totiž problém ešte nediagnostikovali, pretože ľudia zvyknú svoje zdravotné ťažkosti podceňovať. I v Európe je podľa odhadu diagnostikovaných len 50 percent pacientov.

 

Ako dochádza k poškodeniu pľúc

Tabakový dym, ktorý v priebehu niekoľkých rokov fajčenia dráždi dýchacie cesty, ničí elastické vlákna v pľúcach a spôsobuje v nich zápal. Ak poškodenie trvá dlho a je intenzívne, zápal sa nikdy nevyhojí bez následkov, ale vzniká jazva. K takýmto zmenám dochádza v prieduškách a v pľúcach pri ich dlhodobom poškodzovaní vdychovaním škodlivín či pôsobením alergénov. Následne v nich dochádza k nadprodukcii hlienu, zhrubnutiu steny a strate rozťažnosti malých dýchacích ciest, čo môže viesť až ku kolapsu dýchacích ciest.

 

Prognózy pacienta

Pri tomto ochorení ide o ventilačnú poruchu spôsobenú rôznymi stupňami poškodenia dýchacích ciest, pričom dochádza ku nezvratným deštrukciám a zjazveniam v pľúcnom tkanive. Zdĺhavý a opakovaný zápal priedušiek a rozdutie pľúc je dôvodom zúženia dýchacích ciest a tým obmedzenia prietoku vzduchu. Pacient, ktorému sa dramaticky znižuje kapacita pľúc, má problémy s dýchavičnosťou a s chronickým a neskôr záchvatovým kašľom, so znížením fyzických schopností zvládať bežné aktivity a napokon aj s poškodením ďalších životne dôležitých orgánov, ktorých funkčnosť sa zhoršuje pre dlhodobé nedostatočné okysličovanie. Preto majú títo ľudia okrem ťažkostí s dýchaním aj príznaky zlyhávania srdca, zmodranie kože i sliznice, opuchy predkolení a tachykardiu. V pokročilých štádiách je človek odkázaný na podporu dýchania pomocou respirátora, nemôže pri spánku ležať, pretože by sa začal dusiť, a problémy s dýchaním ho paralyzujú tak, že sa rapídne zhoršuje jeho kvalita života. Nezvláda ani výstup po schodoch, ľahší beh či pracovnú záťaž alebo bežné domáce práce. Riešením býva transplantácia pľúc, ide však o veľmi náročný chirurgický zákrok, preto sa realizuje len v špecializovaných zariadeniach v zahraničí, na Slovensku zatiaľ chýba.

 

Šanca na zlepšenie

Pretože ide o nezvratné poškodenie pľúc, je dôležité už pri prvých príznakoch vyhľadať čo najskôr pneumológa. Lekár zistí stupeň ochorenia a predpíše lieky, ktoré zablokujú receptory vegetatívneho nervového systému, čím sa zmierni napätie svalstva a dýchacie cesty sa rozšíria. Zmierni sa tak dýchavica, pľúcne funkcie sa zlepšia a redukuje sa dráždenie na kašeľ, čím je človek schopný zvládať prácu i domácnosť. Podmienkou je však zmena životného režimu, ku ktorému už nesmie patriť ani jedna zapálená cigareta. Pacient s CHOCHP by sa mal správne stravovať, jesť zdravé jedlá bohaté na proteíny a dostatok ovocia a zeleniny a mal by pravidelne cvičiť a udržiavať sa v dobrej kondícii.

 

Klasické príznaky:

  • kašeľ – veľmi produktívny s množstvom hlienov, spočiatku občasný alebo najmä ranný, neskôr chronický
  • chrapot a dýchavičnosť – problém s dýchaním pri akejkoľvek, aj menšej, námahe
  • výskyt hlienov – pacient s CHOCHP ich vykašliava počas celého dňa
  • infekcie – u oslabeného organizmu majú baktérie raj, rôzne infekcie dýchacieho systému ohrozujú týchto pacientov najmä v zime, hlieny mávajú vtedy žltú až zelenú farbu
  • cyanóza – nedostatočné dokrvovanie organizmu pre zlú činnosť pľúc spôsobuje modré sfarbenie sliznice a kože na perách, jazyku, očných spojovkách, lícach a končatinách
  • iné symptómy - opuchy členkov, únava, pokles telesnej hmotnosti, poruchy srdcovocievneho systému

Poznámka:

Pretože dôvodom rozvoja tohto ochorenia je vdychovanie škodlivých častíc, malá časť pacientov si svoj problém nezapríčinila sama. Sú to ľudia, ktorí sa dlhodobo vyskytovali v znečistenom prostredí, kde inhalovali škodlivé plyny, chemikálie a baktérie ako pracovníci rôznych prevádzok, barmanky alebo aj partneri fajčiarov. V každom prípade prevažná časť pacientov patrila k dlhodobým fajčiarov, ktorí si dopriali najmenej 10 až 20 cigariet denne a výnimkou neboli rekordy so 60-imi cigaretami v priebehu jediného dňa.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada