15.01.2016 18:38

Popoluškou v kráľovstve kabeliek

Domácnosť – Upratovanie a údržba

 

Asi iba máloktorá žena si nepotrpí na kabelky, batôžky, tašky a taštičky. Väčšina podlieha tlaku módnych trendov i vlastnej potrebe mať napríklad rozkošnú oranžovú kabelku k novým šatom rovnakej farby. A čo biela s módnym zapínaním alebo rifľová so športovým outfitom? Kto im len odolal. Nečudo, že časom sa domáca zásoba týchto módnych doplnkov úctyhodne zväčší. Zároveň však rastie aj povinnosť postarať sa o svoje skvosty, ktoré nosením a kontaktom s vonkajším prostredím strácajú časom glanc, prípadne sa aj znečistia. Poradíme, ako sa starať o svoje kabelkové kráľovstvo ušité z rôznych materiálov.

 • KOŽA – najlepší je špeciálny prípravok na čistenie kože, ale znečistenie povrchu dokáže odstrániť aj navlhčená handrička. Koženú kabelku sušíme zavesenú na vešiaku pri izbovej teplote, zásadne nie v blízkosti radiátora alebo na slnku, pretože materiál môže popraskať. Suchú ju ešte natrieme balzamom na kožu a vyleštíme. Použiť môžeme aj samoleštiace hubky a ako vhodná impregnácia sa osvedčil včelí vosk.
 • SEMIŠ (velúr či drsná koža) – mastné a inak znečistené fľaky odstránime pomocou handry namočenej v mydlovom lúhu. Po vyšúchaní necháme uschnúť a napokon vrátime do pôvodného stavu špeciálnou gumovou kefou na semiš. Odporúča sa ošetrovanie impregnačnými prípravkami v sprejoch na velúr, semišová kabelka je potom odolnejšia. Tento materiál nikdy nekrémujeme.
 • LAK – si vyžaduje ochrannú vrstvu, pretože je chúlostivý na mechanické poškodenie i extrémne počasie. Preto lakovanú kabelku občas pretrieme bavlnenou handričkou napustenou detským olejom, vazelínou alebo svetlým krémom na topánky s obsahom včelieho vosku. Na záver povrch ešte vyleštíme.
 • SYNTETIKA (plasty) – sa ľahko čistí pomocou saponátového roztoku. Používať leštidlá, chemické látky je zbytočné, skôr ju poškodia.
 • KOŽENKA – tiež sa správne čistí saponátovou vodou, potom ju treba pretrieť handrou namočenou v čistej vode a napokon vytrieť do sucha.
 • TEXTIL – je vhodný aj na pranie. Kabelky z bavlny alebo ľanu môžeme prať aj pri teplote 30°C, hodvábne a saténové perieme opatrne v studenej vode s jemným práškom. Pred  sušením ešte mokrá taška má byť vystretá do pôvodného stavu. To však v prípade veľkého znečistenia. Menšie nehody odstráni vykefovanie a mastné fľaky čistiace prostriedky na škvrny na textile.
 • PRÚTIE – v medzerách prútia alebo pleteniny sa zvykne usadiť vrstvička prachu, ktorý zlikvidujeme kefkou alebo handrou namočenou v mydlovej vode s pridaním octu. Vzápätí treba tento materiál pretrieť vlhkou utierkou a zvyšky vody odstrániť suchou bavlnenou textíliou, inak by sa  začal deformovať alebo aj plesnivieť. Ako prírodný neznesie riedidlá a rozpúšťadlá, ako je benzín či acetón.

Drobné rady

 • Predĺžiť životnosť kabelke môžeme aj šetrným zaobchádzaním. Nemali by sme v nich nosiť príliš ťažké predmety, ktoré môžu narušiť konštrukciu a spôsobiť praskanie kože, nadmerné zaťaženie uší alebo poškodiť podšívku.
 • Natrhnúť zvnútra ju zvyknú aj nevhodné ostré predmety ako nožničky a fľaky spôsobujú zase parfumy či kozmetické výrobky.
 • Zips sa môže pokaziť, najmä ak priestor príliš naplníme a potom sa ho snažíme nasilu zavrieť. Občas ho treba premazať včelím voskom.
 • Kabelky neklaďme nikdy na miesta, ktoré môžu odrieť spodnú časť.
 • Poškriabať zvonku ich zvyknú aj kovové predmety, ktoré nosíme ako doplnky - hodinky, náramky, kovové pracky na čižmách a pod.
 • Problémom je i vlhké počasie. V daždi a snehu sa kožené modely môžu zdeformovať a textilná púšťať farbu. V silnom mraze zase trpí povrch lakovanej kabelky.
 • Doma skladujeme kabelky v plastových vreckách a navyše ich vyplňme papierom, aby si udržali pôvodný tvar. V každom prípade oddeľme modely tmavých farieb od svetlých, aby sa vzájomne nezafarbili.
 • Všímajme si aj kovové ozdoby na kabelke, z času na čas ich vyčistime, aby nezačerneli základný materiál kabelky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada