22.02.2016 09:15

Pomôže cvičenie s loptou

Zdravie a krása - K vitalite a zdraviu

 

Inkontencia je zdravotný problém, ktorý trápi asi 25 percent populácie. Samovoľný únik moču však nie je choroba, ale symptóm poruchy organizmu, ktorá sa dá riešiť. Napríklad špeciálnymi cvikmi spevňujúcimi panvové dno.

Táto komplikácia, ktorá zhoršuje kvalitu života, súvisí často so zvyšujúcim sa vekom i počtom tehotenstiev a pôrodov. Dôvodom býva aj ochabnutie svalstva v dolnej časti brušnej dutiny ako dôsledok zlej životosprávy, sedavého zamestnania a nedostatku pohybu. Ide o nezvratný problém, ktorý sa časom zhoršuje, ale dá sa životosprávou a cvičením upraviť.

 

Typy a príčiny inkontencie:

  • stresová – objavuje sa po zvýšení vnútro brušného tlaku pri kýchnutí, kašľaní, smiechu a zdvíhaní bremien, neskôr aj pri behu či chôdzi po schodoch
  • urgentná je zapríčinená hyperaktívnym močovým mechúrom, kedy má človek často urgentné nutkanie na močenie a nie vždy má v blízkosti toaletu, dôvodom falošných impulzov a zvýšenej citlivosti receptorov v stene močového mechúra býva často jeho zápal alebo prítomnosť nádoru či kameňa v tejto časti močového ústrojenstva
  • inkontencia ako dôsledok rôznych ochorení – cukrovky, sklerózy multiplex a neurologických porúch

 

Čo robiť?

Tento problém má riešiť každý s lekárom, ktorý určí typ medikamentóznej liečby, prípadne rozhodne o nevyhnutnosti chirurgického zákroku. Súčasťou riešenia však musí byť aj správny štýl života.

  • Treba upraviť pitný režim – piť pravidelne, ale v menších dávkach, najlepšie vodu a nesladené nápoje.
  • Dôležité je konzumovať dostatok zeleniny a ovocia, ale potraviny ako melón, ktoré pôsobia močopudne, treba vylúčiť. Nemali by sme sa ani prejedať.
  • Vyhýbať sa treba náročným športovým aktivitám, ako je beh alebo aerobik, a tiež zdvíhaniu ťažkých bremien, ale aj prechladnutiu močového systému (sedenie na zemi, dlhý pobyt v chladnej vode, zotrvávanie v mokrých plavkách na pláži, nedostatočné oblečenie v zimných mesiacoch).
  • Pomocou je aj nosenie kvalitných absorpčných vložiek, ktoré majú vysokú savosť a účinne neutralizujú zápach moču.
  • Pretože je koža na intímnych miestach  vystavená pôsobeniu agresívnych zložiek, treba používať aj vhodnú kozmetiku na jej ošetrovanie a dodržiavať úzkostlivo hygienu.
  • Zlepšovať stav pacienta pomáhajú špeciálne cviky na posilnenie panvových svalov, ktoré zodpovedajú za ovládanie močového mechúra. Účinnésú najmä Kegelove cviky panvového dna, ktoré si môžete nájsť aj na internete.


 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada