24.01.2015 19:27

Pomoc pri krvácaní z nosa

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Pri prechladnutí nosohltanu a najmä nádche sa môže stať, že pri silnejšom siakaní alebo prudkom kýchaní začne z nosa tiecť krv. Príčinou sú aj krehkejšie cievy, ktoré ľahko prasknú už pri slabšom tlaku.

Väčšinou ide o bežný jav, ktorý sa dá bez ťažkostí vyriešiť. No občas sa vyskytne vážnejší prípad, keď človek stratí veľa krvi, čím sa ohrozí stabilita krvného riečiska. Je to nebezpečné najmä pre ľudí s chorobami srdca. A ak sa krvácanie z nosa opakuje pravidelne, môže byť dôvodom vysoký krvný tlak. Aká je účinná pomoc v takejto situácii?

 

Správny je predklon

Postihnutého človeka treba v prvom rade posadiť a motivovať ho, aby hlavu predklonil, aby krv vytekala z nosných dierok. Väčšina totiž reaguje práve naopak, hlavu zakláňa smerom dozadu. Je to však chyba. Krv vtedy stečie do hrdla a môže byť príčinou nutkania na vracanie alebo dokonca zvracania krvi. Keď už je postihnutý v predklone, mal by si stláčať mäkkú časť nosa a dôležité je, aby dýchal ústami. Účinný je aj studený obklad, pretože cievy sa pod vplyvom chladu stiahnu a krvácanie ustane rýchlejšie. Ak sa nehoda stane dieťaťu, najprv ho musíme upokojiť, pretože pohľad na krv je preň stresujúci. Potom mu predkloníme hlavu a pomáhame mu stláčať nos.

 

Hojenie trvá niekoľko dní

Postihnutá osoba nesmie rozprávať a rizikové je aj vypľúvanie sliny, kašľanie alebo smrkanie. Je dôležité nerobiť nič rušivé a nátlakové, čo by narušilo tvorbu zrazeniny v nose, čím sa krvácanie zastaví. Po 10 minútach tlak na nos uvoľníme a ak krvácanie stále neprestáva, všetko ešte raz zopakujeme. Po zastavení krvácania necháme postihnutého ešte nejaký čas v predklone. Medzitým mu uterákom namočeným vo vlažnej vode poumývame okolie úst. Napokon mu odporučíme odpočinok na lôžku, ktorý by mal trvať aj niekoľko hodín. Porušená cieva sa zahojí až po niekoľkých dňoch. Krvnú zrazeninu, ktorá sa vytvorí, v žiadnom prípade neodstraňujeme, lebo problém s krvácaním by sa mohol vrátiť. V prípade, že z nosa príliš často krváca fajčiar, mal by sa cigariet alebo prostredia s množstvom nikotínu vzdať, pretože cigaretový dym vysušuje sliznicu, ktorá je potom vrátane ciev menej odolná. Dobrou prevenciou je príjem dostatočného množstva železa, ktoré urýchľuje regeneráciu červených krviniek.

 

Poznámka:

Ak krvácanie trvá viac ako 30 minút alebo je veľmi silné, mal by človeka čo najskôr ošetriť lekár. Rovnako ho treba odviezť do nemocnice alebo volať záchrannú službu, ak krv vyteká tenkým prúdom a je vodnatá. To býva symptóm závažnej zlomeniny lebky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada