23.12.2015 11:45

Pomoc pre popálený jazyk

K vitalite a zdraviu – Prvá pomoc

 

Drobné poranenia v ústach nie sú žiadnou tragédiou, ale zvyknú byť bolestivé. K nepríjemným malým úrazom patrí aj popálenie jazyka. To sa stáva často. Teraz počas sviatkov ešte viac. keď sa toľko tmolíme po kuchyni a pripravujeme množstvo dobrôt. Stačí zlý odhad teploty čaju alebo ochutnávanie prihorúcej vianočnej polievky či čerstvo upečeného koláča.  

Spálený jazyk nám spôsobuje aj menšie bolesti, ale problémom je aj zníženie schopností tohto orgánu rozoznať jednotlivé chute, či už sladkú, slanú, kyslú alebo horkú. Aj keď prostredie úst je priaznivé pre hojenie aj vďaka špeciálnym bunkám a častému zvlhčovaniu a dezinfekcii slinami, potrebujeme asi dva dni na zahojenie spáleniny a regeneráciu jazyka či ďalších častí ústnej dutiny. Čo nám pomáha prežiť tento čas vo väčšej pohode?

  • Výplach odvarom z mäty piepornej, pretože prítomný mentol aktivuje receptory na chlad, čo spôsobuje úľavu.
  • Žutie žuvačiek s mentolom alebo i čerstvých šalviových listov.
  • Použitie odvaru zo šalvie, ktorá obsahuje látky s antibakteriálnymi vlastnosťami.
  • Podobne pomáha aj výluh z koreňa zázračnej rastliny echinacea, ktorý upokojí tkanivo ústnej dutiny a zmierni aj bolesť.

TIPY na okamžitú pomoc:

  • Kocka cukru, ktorú si položíme na popálený jazyk a ktorú sa má pomaly rozpúšťať.
  • Prúd studenej vody, ktorý necháme tiecť na jazyk, kým sa teplota nezníži a tým aj bolesť popáleniny ustúpi.
  • Zmrzlina, ktorou jazyk rýchlo schladíme.    

Poznámka:

Kým sa jazyk nezahojí, mali by sme sa vyhýbať kyslým jedlám a nápojom, ktoré môže postihnuté miesto dráždiť. Ide hlavne o citróny, pomaranče a iné citrusové ovocie, šťavy z kyslých druhov ovocia a pokrmy ochutené octom. Naopak dopriať si môžeme častejšie jogurty a podobné produkty z chladničky alebo priamo mrazené výrobky ako zmrzlinu či nanuky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada