17.07.2017 12:44

Pomáhame pri vyčerpaní z tepla

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

V horúcich dňoch pri nadmernom potení a nedostatočnom pitnom režime hrozí vyčerpanie z tepla. Na tento zdravotný problém ašpirujú najmä ľudia, ktorí ťažko znášajú horúčavy alebo sú v dňoch s vyššími teplotami vyčerpaní chorobami, ktoré sú spojené s vracaním a hnačkami. Tento stav však môže zapríčiniť aj vysoká telesná teplota alebo ďalšie zmeny organizmu v súvislosti s požitím drogy, napríklad extázy. 

 

Príčiny:

Dôvodom vyčerpania je rýchla strata minerálnych látok potením cez kožu a prípadná dehydratácia pri opakovaných ťažkostiach s tráviacim systémom. Postihnutá osoba máva závrate a zvykne sa správať neisto až zmätene. Môže mať bolesti hlavy a nutkanie na vracanie a tiež kŕče v bruchu i v končatinách. Typická je bledá vlhká koža a zrýchlený pulz a príznakom dehydratácie tmavý moč. V krajných prípadoch môže človek aj upadnúť do bezvedomia.

 

Riziká:

Ak sa situácia človeka vyčerpaného z tepla nerieši, môže tento stav viesť až k prehriatiu organizmu, kedy je ohrozený jeho srdcovocievny systém.

 

Pomoc:

Cieľom je človeka ochladiť a doplniť mu stratené tekutiny a minerály. V prvom rade je potrebné presunúť ho na chladné miesto, uložiť ho na lôžko alebo na zem a podložiť mu dekou nohy, čím sa zlepší tok krvi do mozgu a zásobovanie dôležitých orgánov kyslíkom. Podáme mu tiež chladený nápoj, nie však ľadový, buď izotopický roztok alebo vodu, v ktorej sme rozmiešali trochu soli a cukru. Dávame na neho pozor, kým sa mu stav nezlepší. Ak problémy pretrvávajú, postihnutý cíti slabosť alebo sa nevie zorientovať, treba zavolať záchrannú službu. Do jej príchodu ho treba uložiť do stabilizovanej polohy na boku a sledovať jeho dýchanie a pulz.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada