21.10.2019 09:03

Pokrstili knižku s kartami

Aktuality

 

Deti sa najľahšie učia hravou formou, ktorá je pre nich najprirodzenejšia. Výtvarníčka Veronika Lesana Renčková spolu s herečkou a rozhlasovou redaktorkou Zuzanou Jurigovou Kaprálikovou pripravili originálnu obrázkovú detskú knižku Kde je kto? s kartovou hrou, básničkami a nápadmi na aktivity pre rozvíjanie slovnej zásoby, fantázie a orientácie v priestore.

Deti si vďaka tejto interaktívnej knižke zábavnou formou precvičujú pomenovanie a určenie pozícií čiže priestorové vzťahy VPRAVO, VĽAVO, MEDZI, V, NA (HORE), POD (DOLE), PRED a ZA. Je preto vhodná najmä pre tých malých čitateľov, ktorí si pozície ešte mýlia a nevedia sa ešte celkom zorientovať v priestore.

Samotnému krstu knižky Kde je kto? predchádzala scénka s pesničkami z divadelného predstavenia Kozliatka a vlk, v ktorom účinkuje rodina Kaprálikovcov. Kozliatka hrajú v predstavení edukačnú kartovú hru na precvičenie orientácie v priestore, ktorá je súčasťou aj čerstvo pokrstenej knižky.

Knižku „si vypýtali“ rodičia

Zábavná a tvorivá knižka Kde je kto? úzko súvisí s úspešným divadelným predstavením hereckej rodiny Kaprálikovcov Kozliatka a vlk, v ktorej kozliatka hrajú zábavnú a súčasne náučnú kartovú hru. „Knihu si vlastne vypýtali rodičia, ktorí videli naše predstavenie. Jeho súčasťou sú aj karty, ktoré deti učia hravou formou orientáciu v priestore. Rodičia mali záujem o kartovú hru s postavičkami z rozprávky, a tak sme vytvorili našu knižku, z ktorej máme veľkú radosť,“ hovorí autorka Zuzana Kapráliková. Milé dielko zaujme aj mimoriadne vydarenými ilustráciami Lesany Renčkovej. Ako sama povedala, má blízko k prírode, preto si za hlavných hrdinov zvolila lesné zvieratá.

V talkshow o knihe vyspovedal moderátor podujatia Dado Nagy autorky Veroniku Lesanu Renčkovú a Zuzanu Jurigovú Kaprálikovú.

Ocenia ju aj pedagógovia

Kartová hra obsahuje 32 kariet s obrázkami zvieratiek – medveďa, zajka, bobra a ježka - s pravidlami hry. S kartami i textom možno pracovať podľa vlastnej fantázie a rozvíjať tak aj detskú slovnú zásobu a tvorivosť. Dajú sa využiť aj pri hre s väčšími skupinami detí v materských školách. Knižku môžu využiť nielen rodičia, ale aj učitelia a ďalší odborníci, ktorí pracujú s deťmi. Obsahuje tipy aj na ďalšiu rozvíjanie hry s textom a s kartami. Je preto výbornou pomôckou pre pedagógov v školách a škôlkach, logopédov či vedúcich záujmových detských krúžkov.

Kniha sa krstila bublinami a rybími šupinkami. Prispeli všetci - v zadnom rade zľava krstní rodičia knihy Dušan Kaprálik, Martin Kaprálik, Michal Kaprálik a Martina Kapráliková, v prednom rade zľava výtvarníčka Veronika Lesana Renčková a autorka Zuzana Jurigová Kapráliková so synom Maximom.

Knižku vydáva vydavateľstvo Fortuna Libri, jej odporúčaná maloobchodná cena je 12,90 EUR, viac nájdete na www.fortunalibri.sk.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada