02.12.2017 08:15

Pokožka v zime, pozor na omrzliny!

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Vonku je každým dňoch chladnejšie a zima nám klope na dvere. Obuv aj odev sme si v skriniach už vymenili, zabúdať by sme však nemali ani na správnu starostlivosť o pokožku na tvári či rukách, ktoré sú v zime najviac vystavené nepriaznivým vplyvom. „Na jednej strane na ňu pôsobí chladný vietor, mráz, studený dážď a sneh, na druhej strane prekúrený vzduch vo vnútorných priestoroch,“ hovorí dermatologička z Polikliniky Falck Radlinského MUDr. Denisa Dostálová.

Samotný prechod z tepla do zimy pôsobí na kožu dráždivo až agresívne, preto si treba pleť chrániť a pravidelne ju ošetrovať. „Vhodné sú najmä krémy s tuhšou textúrou, prípadne aj s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínov, ktoré pleť vyživia, hydratujú a pomôžu vytvoriť ochranný film. Pre citlivú pleť sa odporúčajú krémy bez obsahov parfumov a parabénov,“ vysvetľuje dermatologička. Krémy si treba vyberať podľa typu pleti, suchej pleti vyhovujú viac krémy s vyšším obsahom tukov. „Ľudia so suchou pleťou by sa mali vyhýbať umývaniu sa horúcou vodou, ktorá pleť ešte viac vysuší, ako aj aplikácii čistiacich mliek a micelárnych vôd s obsahom alkoholu,“ dodáva lekárka. Pre mastnú pleť sú vhodné ľahšie hydratačné krémy, pre zmiešanú pleť prípravky s vyváženým obsahom výživných a hydratačných látok.

 

A ako to je s mužmi?

I keď je mužská pleť prirodzene hrubšia a mastnejšia ako pleť žien, je potrebné ju rovnako ošetrovať. Opätovne treba vyberať krémy podľa toho, či má muž suchú pleť so sklonom k ekzémom, zmiešanú pleť či mastnú so sklonom k akné.

 

Ženy majú výhodu

K ochrane ženskej pleti prispieva aj make-up. Chránia pleť pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, bránia dehydratácii pleti a súčasne riešia aj individuálne potreby pleti, napr. kryjú akné, pigmentové škvrny, mnohé majú aj liftingový efekt  a UV filter. Aplikovať make-up sa odporúča až po ošetrení pleti vhodným krémom. „Krém je vhodné aplikovať aspoň 30 minút pred odchodom z domu, aby sa predišlo podráždeniu pleti. Kožu treba premastiť aj viackrát denne, dodržiavať pitný režim a nosiť rukavice,“ vymenúva zásady dennej starostlivosti MUDr. Dostálová.

 

Zimné slnko...

... netreba podceňovať, všeobecne sa odporúča aj v zimných mesiacoch pri vyššom UV indexe aplikovať bežné krémy s UV filtrom SPF 15 až 20, vo vyšších polohách krémy s vyšším UV filtrom SPF 30 až 50. Ľudia s tendenciou k tvorbe pigmentových škvŕn by mali celoročne používať prípravky s UV filtrom SPF 50.

 

Viete ako ošetriť omrzliny?

V dnešnej dobe sa stretávame s omrzlinami skôr zriedkavejšie. Ide o lokálne poškodenie kože, najčastejšie na rukách, nohách a ušiach, spôsobené jednorazovým intenzívnym chladom. Poznáme niekoľko druhov omrzlín. Omrzliny I. stupňa spoznáme podľa toho, že obelie postihnutá oblasť kože, ochladí sa a je sprevádzaná bodavou bolesťou. V nasledujúcich dňoch môže mať hnedastú farbu a opuchnúť. Pri omrzlinách II. stupňa, pri opätovnom znovu oteplení, je koža začervenaná, opuchnutá a tvoria sa na nej pľuzgiere. Pri omrzlinách III. stupňa sa vytvára nekróza, postihnutá koža očernie a odumrie.  „V rámci prvej pomoci je nevyhnutné centrálne zahriatie - vypitie horúceho, osladeného nápoja, omrznuté časti treba chrániť pred ďalším chladom, prikryť, vlhké oblečenie vymeniť za suché. Dôležitý je prísun tepla z cudzieho tela, zohrievať sa navzájom, aktívne pohybovať postihnutými končatinami,“ radí dermatologička MUDr. Dostálová.

V prípade, že sa dostane postihnutá osoba do vyhriatej miestnosti, treba otepľovať postupne. Ponárať postihnuté oblasti do vlažnej vody a len veľmi pomaly pridávať teplejšiu vodu, lebo omrznuté časti tela sú znecitlivené a hrozí popálenie. „Treba sa v každom prípade vyhýbať treniu so snehom, zahrievaniu dychom z úst, para totiž vedie k ďalším omrzlinám a fajčeniu. Z liekov je vhodné podať prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej,“ uzatvára lekárka.

 

redakcia doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada