16.07.2019 09:43

Pohár vody je málo

Varenie - Správna výživa

 

Bez tekutín nemáme žiadnu šancu prežiť. Hladný človek je schopný existovať aj niekoľko týždňov, bez vody však iba pár dní. Potrebujú ho všetky bunky a orgánové systémy nášho organizmu a v prípade jej deficitu hrozí veľmi rýchlo smrteľné nebezpečenstvo. Preto správny pitný režim veľmi dôležitý, priam podstatný.

 

Prečo je vlastne živý tvor tak závislý od vody? Tekutiny tvoria asi polovicu celkovej hmotnosti ľudského tela. Žiadna veľká záhada. Veď len v tráviacom trakte uviazne okolo 15 litrov vody a lymfatický systém obsahuje asi 4 litre. Voda je stavebným materiálom buniek, transportérom živín po tele, zúčastňuje sa na metabolických pochodoch a pomáha vyplavovať škodlivé látky z tela von. Pre dobré fungovanie organizmu musíme zásoby vody preto pravidelne dopĺňať. Pri prijateľnej teplote do 25 stupňov by sme mali denne prijať v nápojoch i jedle asi 2 až 3 litre tekutín, to závisí od hmotnosti človeka. V extrémnych horúčavách by to malo byť ešte viac. A vyšší príjem tekutín vyžaduje aj ťažká fyzický práca napríklad v stavebníctve, alebo výkony a tréningové nasadenie aktívnych športovcov. No niektorí ľudia, napríklad pacienti s poškodenými obličkami musia naopak znižovať objem prijatých tekutín, aby ich tento orgán stačil spracovať.

 

Čo ak chýba

Dehydratácia čiže citeľné zníženie hladiny tekutín v tele môže skončiť zlyhaním vnútorných orgánov a napokon život ohrozujúcim kolapsom. To hovoríme o približne 10 a viac percentnom úbytku vody. No už pri dvojpercentnom sa začne znižovať fyzický i duševný výkon človeka.

Signálom nedostatku tekutín môže byť tmavožltý moč. Dôvodom je zmena funkcie obličiek na krízový stav, počas ktorého sa tento orgán snaží v tele zadržať čo najviac vody, ale tým v organizme zostáva aj množstvo toxických látok. Príznakom deficitu tekutín bývajú aj poruchy koordinácie pohybov, kruhy pod očami, suchá sliznica, pocit malátnosti a únavy, spavosť a znížená schopnosť sústrediť sa. Deti v takom prípade zvyknú mať zvýšenú teplotu a sťažujú sa na bolesť hlavy.

 

Pozor na starších ľudí a deti

Na prvý pohľad by sa zdalo, že problém pitného režimu by sme nemuseli riešiť. Veď máme k dispozícii záchranné koleso – pocit smädu. Ten funguje vďaka centru smädu umiestneného v časti mozgu hypotalamus a skutočne nastupuje vo chvíli, keď sa menia fyzikálne a chemické hodnoty v organizme a zvyšuje sa koncentrácia soli a cukru v krvi. Takto to funguje u zdravého dospelého človeka. Komplikovanejšia situácia je u menších detí, ktoré sú pohyblivejšie a ktorým treba tekutiny častejšie ponúkať, ale najväčší problém predstavujú starší ľudia. Centrum smädu majú už menej citlivé, takže kritický nedostatok tekutín im neoznamuje. Preto trpia kolapsom v horúčavách najčastejšie práve tieto vekové kategórie.

Znížený prah smädu však mávajú i tehotné ženy. Občas podcenia dôležitosť pitného režimu aj turisti, ktorí v teréne s vyššou nadmorskou výškou musia vydať viac energie. A napokon kríza v pozornosti a koncentrácii vodiča, ktorý si pravidelne počas jazdy nedopraje vhodný nápoj, môže skončiť tragicky nielen pre neho, ale aj pre ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 

Riziká dlhodobého zlého pitného režimu:

  • usadzovanie soli v obličkových kanálikoch a tvorba obličkových kameňov
  • bolesti kĺbov
  • spomalené trávenie, následne časté zápchy a tým aj hromadenie škodlivých látok v organizme s negatívnym vplyvom na činnosť pečene
  • zhoršenie funkcií tráviaceho traktu, možnosť vzniku rakoviny hrubého čreva
  • zahustenie krvi, ktorá potom nedostatočne vyživuje a okysličuje vnútorné orgánové systémy
  • záťaž pre srdce, zrýchlenie jeho pulzovej frekvencie a prudký pokles krvného tlaku
  • zhoršenie zdravotného stavu a dokonca ohrozenie života u kardiakov, diabetikov a pacientov s poškodenými obličkami či s nízkym krvným tlakom
  • dehydratácia pokožky, ktorá má vyšší sklon k tvorbe vrások a starnutiu

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada