29.01.2021 16:45

Podchladenie netreba podceňovať

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

V zimných mesiacoch je aktuálnym problém s podchladením. Nebezpečný nie je iba mráz v exteriéri, ale aj nedostatočne vykúrené a dlhodobo chladné domáce prostredie.

Podchladenie netreba podceňovať, pretože ohrozuje život človeka. Prejavuje sa triaškou tela, ktorú postihnutý nedokáže zastaviť alebo ovplyvniť. Je to reakcia organizmu neschopného sa vyrovnať s extrémnym teplotným rozdielom, keď zlyhávajú termoregulačné systémy. Táto situácia predstavuje veľkú záťaž na srdce i pľúca, pre ich zníženú činnosť klesá aj zásobovanie organizmu kyslíkom, čo pre ľudí s problémami srdcovo-cievneho systému predstavuje riziko kolapsu. Ďalším dôvodom pre náhlu príhodu môže byť vznik krvných zrazenín v dôsledku spomaleného prúdenia krvi pre nedostatočný tlak v cievach.

 

Typické príznaky

  • telesná teploty nižšia ako 35°C  
  • suchá, studená a bledá pokožka  
  • stuhnuté svaly
  • únava, apatia
  • spomalený alebo nepravidelný pulz i dýchanie  
  • zmena v správaní postihnutého (podráždenosť, nezrozumiteľná reč, zmätenosť)
  • možná strata vedomia

 

Ako sa dá pomôcť

Skrehnutého človeka treba okamžite presunúť do teplého prostredia a ak má mokré šaty, poskytnúť mu suché. Treba mu dať piť horúci bujón či vývar alebo sladený nápoj, najlepší je ovocný čaj. No v žiadnom prípade mu neponúkajme kávu alebo čierny čaj pre obsah kofeínu a už vôbec nie alkohol. Nemal by cvičiť, aby sa pohybom rozohrial, ale skôr ho treba riadne prikryť teplou dekou, lepšie viacerými vrstvami prikrývok. Teplo mu pomôžeme dodať aj elektrickým vankúšom alebo zahrievacími fľašami s teplou vodou. Stratenú energiu mu doplní čokoláda či keksy.

Všímajme si viac starých ľudí

V súvislosti so zimným obdobím si treba všímať aj správanie starých ľudí, ktorí majú zníženú funkciu termoregulačného systému. V dlhodobo zle vyhriatom interiéri môžu reagovať opačne a správať sa zmätene. Ak majú paradoxne tendenciu sa skôr vyzliekať než hľadať teplé svetre, treba im v tom zabrániť. Takéto správanie u starých ľudí je príznakom podchladenia. Prvou pomocou je uloženie postihnutého do predhriatej postele a prikrytie dekou i perinou, aby sa zahrievanie začalo od hrudníka.

 

Ohrozené sú aj malé deti

Nebezpečné je aj podchladenie malých detí, ktoré ešte nemajú schopnosť regulovať teplotu tela vyvinutú. Dieťa zvykne mať aj pri podchladení svetloružovú farbu, takže sa podľa stavu pokožky problém nedá určiť. Je však nezvyčajne tiché, zvykne byť unavené a odmietať jedlo. Podchladené batoľa zahrievajme postupne, ak dieťa spadlo do studenej vody, treba ho dať okamžite do teplej. V každom prípade by mal jeho stav posúdiť aj lekár.

Poznámka:

K podchladeniu môže dôjsť po páde do ľadovej vody, po závale lavínovým snehom alebo pri autonehode a športovom či inom úraze v zimných mesiacoch, ak sa k ranenému človeku nedostane okamžitá pomoc. No podchladenie hrozí aj ľuďom, ktorí si cestou z pohostinstva alebo z bujarej oslavy ľahnú pod vplyvom alkoholu na zem vedľa cesty alebo v parku. Alkohol spôsobí, že nepociťujú zimu, a navyše rozširuje cievy a telo tak stráca teplo ešte rýchlejšie. Riskantné sú aj exponované športové aktivity vo veľkom mraze, keď sa potlačí pocit chladu a ani organizmus mladého človeka sa nedokáže vyrovnať s vnútornou teplotou a mínusovými stupňami exteriéru.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

 

—————

Späť


Kontakt

magazín Doma a Rada