10.02.2021 12:48

Po zasiahnutí elektrickým prúdom

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Premenlivé počasie s množstvom letných búrok v tomto roku priniesli aj viaceré tragické udalosti, keď boli ľudia zasiahnutí bleskom, pričom utŕžili vážne popáleniny. Ako sa v podobnej situácii zachovať a zranenému človeku pomôcť?

Popáleniny môžu vzniknúť po zásahu akýmkoľvek prúdom nízkeho či vysokého napätia. Niektorí muži precenia svoje vedomosti o elektrine, podcenia nebezpečenstvo a bez bezpečnostných opatrení manipulujú s elektrinou. Nešťastné udalosti sa týkajú aj nezbedných detí, ktoré sa pohybujú v zakázaných priestoroch, kde sa nachádzajú predmety pod vysokým prúdom napätia.

 

Vonkajšie symptómy

Po prechode prúdu organizmom sú stopy najviditeľnejšie v miestach vstupu a výstupu, no vážnejšie poranenie zvykne zostať pre laika skryté – najviac poškodené môžu byť práve vnútorné orgány. Charakteristickým príznakom je popálenina s opuchom, spálenou a zuhoľnatenou ranou. V prípade vysokého napätia zostane na koži hnedé, až do medena sfarbené miesto. Postihnutý človek býva v šoku a môže padnúť do bezvedomia. V niektorých prípadoch spôsobí elektrický šok dokonca zástavu srdca.

 

Pri poskytovaní pomoci opatrne

V nijakom prípade sa takejto osoby nedotýkame, kým nezistíme, či je prúd odpojený od zdroja. V prípade straty vedomia uvoľníme postihnutému dýchacie cesty a skontrolujeme dýchanie. Poranené miesta polejeme prúdom väčšieho množstva vody, aby sme popáleniny schladili. Pred manipuláciou s ranou si umyjeme ruky alebo použijeme jednorazové rukavice. Kvôli možnej infekcii prikryjeme popálenú kožu sterilnou gázou alebo aspoň čistou látkou. Ak je poranený človek v šoku, uložíme ho do vodorovnej polohy, uvoľníme mu odev na krku, hrudníku a v páse a prikryjeme ho dekou. Nedovolíme mu jesť ani piť, len mu ovlažíme pery vodou. Podľa závažnosti poranenia zavoláme k pacientovi rýchlu záchrannú službu alebo ho dopravíme k lekárovi na odborné ošetrenie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru


 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada