22.12.2017 07:53

Po chrípke netreba byť hrdinom

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Chrípkový vírus nám dokáže poriadne zmeniť program najmenej na týždeň. S bolesťami kĺbov a hlavy, s horúčkou, totálne zoslabnutí neraz s tráviacimi ťažkosťami ho radšej strávime v posteli. Najprv píšeme testamenty, potom sa napájame čajíkmi s medom a citrónom, a len čo je nám trochu lepšie, už sa nevieme dočkať, kedy nabehneme na pôvodný štýl života.

 

Lekári však varujú. Je to správanie, ktoré nás môže znovu vrátiť do postele. Po chorobe je človek veľmi vysilený a menej odolný a hoci má po odznení najhorších symptómov pocit, že je už v pohode, je to trochu inak. Rekonvalescencia nie je len krkolomný názov, ale v prvom rade obdobie, kedy náš organizmus dostáva príležitosť spamätať sa z ataku mikróbov i zlikvidovať všetky škody, ktorú za sebou zanechali. Armáda vírusov oslabila organizmus tak, že nedoliečený pacient má po urýchlenom návrate do práce veľkú šancu stať sa ľahkou obeťou novej nákazy. Cestovanie v dopravných prostriedkoch, kontakt s pokašliavajúcimi kolegami a kýchajúcimi susedmi môže odštartovať ďalšie ochorenie. Preto každú chrípku treba najprv dobre vyležať a aj v nasledujúcich dvoch týždňoch podriadiť životný štýl tejto situácii.

 

Dôležitý je charakter stravovania

Vykoľajený z normálu je aj žalúdok, preto je vhodnejšia ľahká strava, ako cestoviny, varené jedlá zo zeleniny, zemiakov či ryže alebo pripravené z rýb a bieleho mäsa. Zásadne sa treba vyhýbať vyprážaným a mastným jedlám, tie zbytočne zaťažujú tráviaci trakt, v ktorom sa nachádza slizničný imunitný systém. Vybičovaný organizmus, ktorý zvádzal boj s vírusom, potrebuje zároveň doplniť vitamíny. Preto by sme si mali dopriať dostatok ovocia a zeleniny v surovom stave, tiež kyslomliečne výrobky, ktoré pomáhajú upravovať črevnú flóru, a kyslú kapustu s vysokým obsahom vitamínu C a užitočných baktérií. Dôležitý je tiež príjem dostatku tekutín, ktoré urýchľujú vyplavovanie škodlivých látok z tela. Naopak alkohol a cigarety majú v období rekonvalescencie červenú, pretože spamätávanie organizmu môžu spomaliť a skomplikovať.

S pohybom opatrne

Chorobou vyčerpaný organizmus nie je dobré vystaviť príliš rýchlo športovým aktivitám, ktorým sa zvykneme bežne venovať. Namiesto posilňovne alebo piatich kilometrov behu je múdrejšie si naordinovať ľahšie cvičenie, napríklad jogu alebo kalanetiku, prípadne si dožičiť kratšiu turistickú trasu alebo aspoň prechádzku na čerstvom vzduchu. Ak nás skolila chrípka v lete, nepokúšajme sa vzápätí po zlepšení stavu navštíviť kúpalisko či ísť relaxovať k jazeru. Kúpanie a slnko by sme určite nezvládli. Slnečné lúče môžu dokonca vyvolať nepríjemný dermatologický problém, fototoxickú reakciu na koži pre prítomnosť vírusu alebo užívanie liekov. Ľahké pohybové aktivity je potrebné dopĺňať aj dostatkom oddychu a kvalitného spánku, aby telo skutočne zregenerovalo.

Sauna je tabu

Aj keď si niekto môže myslieť, že sily sa  rýchlejšie vrátia v saune, ktorá priam reprezentuje zdravý životný štýl, v skutočnosti sa jej tesne po chrípke treba vzdať. Oslabený organizmus zvláda záťažový pobyt v pare horšie. A dokonca pre ľudí s problémami srdcovo-cievneho systému môže byť sauna až nebezpečná.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada