25.01.2016 12:16

Plyšové hračky môžeme aj zmraziť

Domácnosť – Staráme sa o textílie

 

Plyšové hračky sú vďačným darčekom, mnohé návštevy takto obsypávajú mladé mamičky, ktoré sa vrátili z pôrodnice. Keď dieťatko kvapku podrastie, textilné postavičky i zvieratká sa ukážu byť výborným spoločníkom batoľaťa, ktoré sa s farebnými, mäkkými a preto neškodnými hračkami rado hrá. Chytá ho do ručičiek, túli sa k nemu, ale zvykne ho aj skúšať pusou, ďasnom a zúbkami. A pretože alergie dnes vládnu svetom a malého človiečika môžu ohroziť, každá mama sa snaží udržať tieto predmety v čo najväčšej čistote.

 

Ako na to?

  • Textilné hračky môžeme pokojne oprať, ale aby dieťa pri kontakte nemalo ťažkosti s kožnou reakciou na stopové zvyšky chemického prípravku, treba použiť jemný prací prostriedok určený na detské oblečenie a bielizeň v pračke pri teplote 30°C a frekvencii otáčok 400.
  • Môžeme ich však oprať aj ručne v mydlovej vode. A vôbec sa odporúča dezinfekcia a čistenie nechemickými prostriedkami, detská pokožka je veľmi citlivá. V poslednej dobe sa hovorí o špeciálnom roztoku zo saponátu a eukalyptického oleja.
  • Opranú textilnú hračku necháme sušiť voľne na uteráku, ktorý vsaje časť vlhkosti.
  • V prípade, že ide o druh plyšovej hračky s hustými vlasmi, tie po vysušení rozčešeme kefou.
  • Alternatívou je aj požitie jedlej sódy čiže sódy bikarbóny, ktorou hračku poprášime a po chvíli ju vykefujeme. Účinne likviduje pachy.
  • Ak plyšák nie je zašpinený, ale potrebujeme mať istotu, že nie je zdrojom roztočí, dáme ho na noc v mikroténovom vrecúšku do mrazničky. Nízke teploty zlikvidujú roztoče a podobnú háveď, ale ich enzýmy, ktoré sú práve nebezpečnými alergénmi, tie zničené nebudú. Pomohlo by pranie pri teplote minimálne 60°C alebo vyvárka, no tento proces by takmer žiadny z plyšákov neprežil.
  • Nechať zmraziť môžeme aj hračky, ktoré sa pre charakter materiálu obávame prať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada