19.05.2017 11:13

Petúnie bodujú farebnosťou kvetov

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

K obľúbeným kvetom, ktoré si zvykneme na okne alebo balkóne posadiť, je petúnia. Pochádza z Južnej Ameriky. V našich podmienkach ju pestujeme ako jednoročnú rastlinu, ktorá je celú jar i leto farebnou dominantou našej domácnosti.

Poznáme rôzne druhy petúnií. Môžu byť kríčková, previsnutá alebo popínavá, všetky sú bohato rozvetvené a majú množstvo kvetov. Charakter rastu umožňuje aj zaujímavé varianty výzdoby balkóna či terasy touto rastlinou. K efektným patria aranžmány v zavesených črepníkoch alebo košíkoch. Ponúka sa aj pestrá škála farieb. Od bielej cez ružovú, žltú a červenú až po modrú či tmavo fialovú.

 

Radšej hotové sadeničky

Keďže vypestovať petúnie zo semienok je trochu komplikované, pretože si veľmi drobné a potrebujú stopercentne vlhkú a vzdušnú pôdu, radšej zvoľme hotové sadeničky zo záhradníctva. Sadiť ich treba do pôdy jemne vápenatej a jemne kyslej.

 

Čo petúnia potrebuje:

  • vlhký substrát, ale nie premočený
  • pravidelnú zálievku
  • slnečné miesto
  • raz za dva týždne prihnojenie
  • odstraňovanie uschnutých kvetov (aj s oplodnenými semenníkmi, stonku prestrihneme až pod kvetom) a pravidlené strihanie vetvičiek, aby sa energia rastliny nemíňala na vetvenie, ale skôr na bohaté kvitnutie

Na mieste je opatrnosť

Napriek vizuálnej príťažlivosti má táto rastlina aj svoje „charakterové“ nedostatky. V prvom rade je mierne jedovatá, preto pri manipulácii s ňou treba používať pracovné rukavice. Dôvodom je aj lepkavosť stoniek a listov pri dotyku. K jej mínusom patrí aj absencia príjemnej vône a tiež jej krehkosť. Preto je lepšie umiestniť ju na záveterné miesto, aby sa pri silnejšom vetre nepolámala. Kvety sú chúlostivé aj na silnejší dážď. Pri lejaku alebo v daždivých dňoch ich treba dočasne zakryť alebo premiestniť na menej exponované miesto.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 03.05.2021

Vložil: Rudolphtaima

Titulok: Матрасы

Я покупал тут Мебель » Мебель для спальни » Матрасы товаромания.рф/index.php?cat=197071 доставили бесплатно

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada