21.04.2020 18:02

Pascou na bacily je imunita

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Schopnosť organizmu brániť sa proti všetkým chorobám sveta a tiež mikroskopickým zdrojom nákazy je alfou a omegou tajničky, ako si zachovať zdravie. Štýl života jednoznačne rozhodne, ako často si ľahneme s horúčkou do postele alebo nás skolí vážnejší neduh. Tento fakt nás robí spoluzodpovednými za vlastné zdravíčko, preto sa musíme stať tými najlepšími manažérmi, akými len dokážeme byť.

Aj keď si dispozície pre niektoré z ochorení donesieme do života už v základnej genetickej výbave, zlý spôsob stravovania, málo pohybových aktivít a možné neduhy vytvárajú ideálnejšie podmienky pre ich rozvoj. Nemusíme mať astmu ako starý otec, ale keď prepadneme fajčiarskemu zlozvyku, staneme sa s najväčšou pravdepodobnosťou pacientom alergiológa. Nie je nevyhnutné trpieť cukrovkou po mame, ale ak sa prejedaním prepracujeme k obezite, vyššej hladine cukru v krvi sa najskôr nevyhneme. A problémy pri nesprávnom štýle života môžeme mať, samozrejme, aj bez dedičnej záťaže v zdravotnej karte. Najmä tie sezónne. Organizmus, oslabený napríklad stresom, podľahne vírusom, ktoré číhajú na každom kroku, rýchlejšie. Aktuálne platí táto skúsenosť asi ešte viac.

 

Ako funguje imunitný systém?

Schopnosť obrániť sa škodlivým látkam a mikroorganizmom z okolia sa aj pre hrozbu korona vírusu, šíriacom sa po celom svete, stáva témou dňa. Ako vlastne imunitný systém funguje? Jeho súčasťou sú viaceré orgány a bunkové systémy, ako pečeň, kostná dreň, lymfatické žľazy, slezina a tkanivo v tráviacom trakte, v pľúcach a v močovo-genitálnom systéme. Pri vstupe cudzorodej látky alebo vzniku chorobného procesu reaguje organizmus zvýšenou tvorbou lymfocytov čiže bielych krviniek, ktoré ako schopná armáda likvidujú poškodené bunky. Telo si zabezpečuje ochranu aj produkciou enzýmov. Jednou z týchto bielkovinových látok je interferón, ktorý pôsobí proti vírusom.

Už pri narodení dostane každý z nás svoju porciu prirodzenej imunity. Časom si ju organizmus ešte buduje pri obranných reakciách na vonkajšie podnety. Zároveň sa však vekom oslabuje vplyvom chemických látok v znečistenom životnom prostredí, používaním prehnaného množstva čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, častým užívaním antibiotík či stravovacími chybami, ktoré zhoršujú stav črevnej flóry.

 

Nielen láska, i zdravie ide cez žalúdok

Udržiavať v pohotovosti a dobrej kondícii treba aj tráviaci trakt. Pri porušení rovnováhy črevnej mikroflóry, v ktorej začnú absentovať pozitívne baktérie ako osvedčení bojovníci, je organizmus na infekciu náchylnejší. Zabránime tomu správnymi stravovacími zvykmi. Na tanier si treba pravidelne klásť zeleninu, ovocie a potraviny s obsahom vlákniny. A vhodné je siahať aj po mliečnych výrobkoch, bryndzi či kyslej kapuste. Sú to prirodzené zdroje probiotík, ktoré zlepšujú trávenie a vyprázdňovanie čreva, odstraňujú zažívacie ťažkosti a tvorbou ochrannej vrstvy na sliznici posilňujú imunitu.

Nerozčuľovať sa a relaxovať

Súčasný rýchly život naplnený informáciami, povinnosťami a večným bojom s časom je veľmi stresujúci. A hoci stres výrazne zhoršuje obranyschopnosť organizmu, často tento fenomén podceňujeme. Je to však absolútne podstatné vo vzťahu k imunite, pretože sú ohrozené všetky systémy, ktoré sa podieľajú kompenzačnými mechanizmami na zvládaní stresu. Či už nervový, endokrinný, srdcovo-cievny, močový, dýchací a tráviaci systém. Nečudo preto, že pod tlakom dlhodobého stresu vznikajú typické ochorenia ako tráviace ťažkosti, hnačky či zápchy, žalúdočné vredy a vysoký krvný tlak. A navyše organizmus je náchylnejší na prechladnutie a menej odolný voči infekciám. Ako zo začarovaného kruhu von? Podstatné je dopriať si dostatok priestoru na relax a oddychové aktivity, ktoré prajú telu a zlepšujú aj našu psychiku.

Fíni to pochopili už dávno

Najlepšia je prevencia čiže štýl života, ktorým si cielene budujeme obranyschopnosť organizmu. Dôležité je preto celoročne sa otužovať pomocou studenej sprchy a nižších teplôt v spálni. Osvedčeným prostriedkom proti chorobám je aj sauna, ktorou si zdravie zabezpečovali oddávna aj severské národy. Tento uznávaný očistný prostriedok zlepšuje telesnú i duševnú kondíciu, povzbudzuje metabolizmus, pomáha vyplavovať toxické látky cez kožu a uvoľňuje stres.

Ale v prvom rade si treba dopriať pestrú stravu, preferovať potraviny s množstvom vitamínov, nezabúdať na pitný režim s orientáciou na bylinkové čaje, minerálne vody a ovocné šťavy, dať priestor spánku, pravidelne vetrať, vyhýbať sa klimatizovaným prostrediam s výskytom veľkého množstva ľudí a každý deň si zacvičiť alebo sa aspoň rezkou chôdzou prejsť na čerstvom vzduchu. A v chrípkovom období je múdre obohatiť stravu o cibuľu, cesnak, kyslú kapustu, strukoviny a ešte viac ovocia a zeleniny ako zvyčajne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada