18.11.2011 19:40

Panel story po slovensky

Občas to majú niektorí zodpovední kvapku popletené. Keď majú dôrazne zakročiť, tak sa hrajú na mŕtveho chrobáka, a inokedy na počudovanie rezko rozhodnú a bijú pritom nekompromisne ukazovákom na akýsi predpis v zbierke zákonov. Keby merali rovnakým metrom vo všetkých prípadoch, bolo by to v poriadku. Ale ak uplatňujú pozíciu len v niektorých, ktoré vyberú pravdepodobne náhodne ako hrozienka z koláča, niečo nie je v poriadku. V tom kráľovstve dánskom, či skôr slovenskom.

K podobným úvahám ma inšpirovala televízna reportáž o trápení obyvateľov jedného paneláku, ktorí sa v najbližšej sezóne chceli tešiť z vynoveného domu. Odsúhlasili si zateplenie, našli firmu, ale škrt cez rozpočet im urobil architekt mesta. Zakázal plánované stavebné zmeny, pretože by sa vraj znehodnotil pôvodný vzhľad domu. Pravdu povediac, počúvajúc to z rozhlasu, myslela by som si, že reč je o skoste starej architektúry, o nejakom stredovekom hrade alebo secesnom kaštieli. Išlo však o dosť zničený betónový panelák príšerne šedej farby z rokov šesťdesiatych, z ktorého by bolo každému estétovi do plaču. Kameňom úrazu bol kompaktný sklenený blok pozdĺž všetkých poschodí, umiestnený v strede stavby, ktorý chceli majitelia bytov vymeniť za lacnejšiu alternatívu - za kombináciu okien a murovaných častí. Pán architekt sa však zaťal. Napriek tomu, že podobne tvrdošijný nebol pri posudzovaní iných presne rovnako riešených paneláčikov v susedstve. Trochu nemiestna až trápna iniciatíva človeka, ktorý, žiaľ, má svoje kompetencie. Tak ich využíva. Prečo nie? A just!

Bola by to možno komická situácia, keby nešlo o kvalitu bývania a financie desiatok rodín. Veď do rekonštrukcie a zateplenia svojho domu chceli investovať len svoje peniaze, aby na energiách v ďalších rokoch ušetrili zase svoje eurá. Takto je perspektíva príjemnejšieho a ekonomickejšieho života v nedohľadne. Treba len dúfať, že dotyčný odborník čoskoro zatrúbi na ústup a vzdá sa víťazstva v tejto žabomyšej vojne, ktorú obyvateľom chátrajúceho paneláku vyhlásil.

 

Alžbeta Slováková - Spáčilová

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada