24.09.2019 13:29

Pálenie záhy ovplyvňuje aj životný štýl

Zdravie a krása - Prvá pomoc

 

Mnohí poznajú nepríjemný pocit pálenia v hrudi, pre niekoho je tento stav javom každodenným a musia si dávať veľký pozor, čo konzumujú. Obzvlášť to platí teraz počas sviatkov, keď zvykneme miešať rôzne druhy potravín. Aj prejedanie, kedy žalúdok nie je schopný spracovať množstvo jedla, býva častou príčinou pálenia záhy.

Príčiny:

Záha alebo odborne gastroezogaeálny reflux je spätný návrat kyseliny do priestoru medzi žalúdkom a pažerákom, čo spôsobuje nepríjemné pocity. Steny pažeráka totiž nie sú potiahnuté sliznicou, ktorá pred pálením chráni žalúdok. Pálčivú bolesť vyvolávajú chybné stravovacie návyky, najčastejšie konzumácia citrusového ovocia, čokolády, cukroviniek a kofeínových či bublinkových sýtených nápojov. Problematické je aj fajčenie. Záha môže páliť aj vtedy, ak večeriame príliš neskoro a veľa a spať ideme s plným žalúdkom. Horizontálna poloha návrat kyseliny podporuje. Preto keď cítime prvé príznaky, nemali by sme si určite ľahnúť, ale zostať skôr v vzpriamenej polohe. A preto by sme mali aj spávať zásadne na tvrdšom vyššom vankúši.

 

Riziká:

Problém pálenia záhy by sa nemal podceňovať. Nie je to iba banálna komplikácia systému trávenia, ktorá zvykne človeka vyviesť mierne z normálu, narúšať pohodu a zhoršovať schopnosť sústrediť sa na prácu. Pri neliečení často opakovanej záhy môže podľa odborníkov dôjsť k zápalu sliznice pažeráka a poškodeniu tohto orgánu. A v extrémnych prípadoch býva záha rizikovým faktorom tvorby vredov či dokonca vývoja rakoviny.

Pomoc:

Odstrániť ťažkosti pomáhajú lieky s obsahom látky anacidum a ťažkosti zmierňujú bylinkové čaje, napríklad z ďumbierového koreňa, z paliny alebo z feniklu. Ale existujú aj domáce recepty na potlačenie pálenia. K tradičným patrí sóda bikarbóna. Niekto síce odporúča jesť pomaly pečivo alebo chlieb, ale lekári tento spôsob nepovažujú za správny, pretože tieto potraviny podporujú trávenie a problém sa znásobuje. Rovnako to neskúšajte s pohárom mlieka alebo mätovými cukríkmi. Kto záhou trpí častejšie, mal by sa zamyslieť v prvom rade nad svojím životným štýlom a vylúčiť z neho sladkosti, rajčiaky, sýtené i alkoholické nápoje, kofeín, vypražené jedlá a cigarety a niekto aj koreniny, nie každému však škodia. A mal by sa vyhýbať stresu, ktorý môže byť štartérom púte žalúdočnej kyseliny nesprávnym smerom.

Nášmu tráviacemu traktu nesvedčí ani rýchle a hltavé jedenie, jedlo treba preto poriadne požuť, ani tesné oblečenie či utiahnutý opasok na nohaviciach, ktorý stláča žalúdok a vytláča jeho obsah smerom hore.

 

Typické príznaky záhy:
  • pálenie a kyslá chuť v hrdle
  • bolesť za hrudnou kosťou
  • pocit plnosti, nadúvanie a niekedy aj nevoľnosť, pocit na vracanie

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada