11.09.2012 12:35

Pacienti doplatia aj zdravím

Aktuality

 

Pacienti s rôznymi diagnózami dostanú začiatkom októbra „darček“ od Ministerstva zdravotníctva SR. Pre klastrovanie liekov, rozdelených do úhradových skupín, budú musieť slovenskí pacienti ročne zaplatiť za lieky o 51 miliónov eur viac ako predtým. Zvýšenie doplatkov za niektoré skupiny kvalitnejších liekov bude mať neblahé dôsledky pre státisíce chorých Slovákov. Pretože nemajú dostatok finančných prostriedkov, budú nútení v lekárni voliť lacnejšie náhradné lieky, ktoré síce obsahujú rovnaké účinné látky, ale nemusia úplne zodpovedať ich konkrétnej zdravotnej situácii.

 

Pacienti tak nechtiac riskujú zhoršenie svojho zdravotného stavu. Ale často krát nebudú mať na výber. Doplatky predstavovali u mnohých aj doteraz privysokú čiastku z mesačného príjmu, po zvýšení sa ich situácia ešte viac skomplikuje. V niektorých prípadoch sa doplatok pacienta zvýši až 5-násobne. Treba si uvedomiť, že neraz ide o vážne chorých ľudí napríklad s poškodením srdca, ktoré im nedovoľuje pracovať, preto žijú zo skromného invalidného alebo starobného dôchodku. Podľa vyhlášky si pacienti priplatia aj za lieky na liečbu astmy, epilepsie, vysokého krvného tlaku, psychóz, tráviacich problémov, endokrinologických ochorení, vysokej hladiny cholesterolu, bolesti či za lieky, ktoré ovplyvňujú imunitný systém organizmu.

 

Údel pacientov po transplantácii

Nikto nepochybuje, že život pacientov po transplantácii niektorého zo životne dôležitých orgánov je ťažký. Napriek úspešnej operácii musia napríklad naďalej užívať imunosupresívne lieky, ktoré bránia organizmu odmietnuť nový orgán. Ak z finančných dôvodov nebudú môcť doplatiť za liek, ktorý im určil lekár podľa ich konkrétnej zdravotnej situácie, môže sa ich stav zhoršiť. Budú užívať iné lacnejšie lieky síce s rovnakými účinnými látkami, ale v pomere a množstve, ktoré im nemusí vyhovovať. Podľa prezidentky slovenskej kardiologickej spoločnosti MUDr. Evy Goncalvesovej sa potom pôvodne naštartovaná liečba môže znehodnotiť.

 

Nepodceňovať ani vysoký krvný tlak

Problém zvýšenia doplatkov sa týka aj ľudí s vysokým krvným tlakom. Ak pacient, ktorý doteraz poctivo užíval lieky, na liečbu po zvýšení rezignuje, môže sa jeho zdravotný stav časom zhoršiť. Problémom je, že vysoký krvný tlak nebolí a neprejavuje sa konkrétnymi symptómami. No časom môže byť dôvodom vážnych až životu nebezpečných ťažkostí, ako je poškodenie cievneho systému, zhoršenie funkčnosti vnútorných orgánov pre zlú cirkuláciu krvi a preto prenosu nedostatočného množstva kyslíka, problémy s dýchaním i tvorbu zrazenín a tým riziko zlyhania srdca alebo mozgovej príhody. Podobné problémy spôsobuje aj vysoká hladina cholesterolu v krvi, ktorý je bez merania nebadateľný, ale o to zákernejšie poškodzuje cievy a zvyšuje riziko infarktu. Uznávaná odborníčka MUDr. Eva Goncalvesová upozorňuje aj na disharmóniu nového rozhodnutia ministerstva a Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev. Týmto plánom prijatým na najbližšie roky, sa vláda zaručila zlepšiť sledovanie vysokého krvného tlaku u populácie a znížiť počet neliečených hypertonikov.

 

Keď štrajkuje psychika

Klastrovanie liekov zasiahne aj psychiatrických pacientov. Tí, ktorí si nebudú môcť dovoliť doplatky za kvalitné lieky, riskujú, že sa dostanú opäť do stavu, ktorý ich limituje v normálnom živote. Depresia neznamená len zlú, skleslú náladu, ale aj spomalené myslenie, zníženú aktivitu či sebavedomie a pocity úzkosti, beznádeje až zúfalstva. Dôsledkom býva často zhoršenie sociálnych väzieb s okolím a hlavne strata zamestnania a tým zdroja príjmom. Doslova začarovaný kruh, z ktorého sami nevyjdú. A pre podobné rozhodnutia, ako je zvýšenie doplatkov za lieky, sa ich vyhliadky ešte zhoršujú.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada