26.04.2016 14:27

Pacient by mal spolupracovať...

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

... inak môže mať chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) pre neho fatálne následky. Pritom ide o liečiteľné ochorenie, ktorého priebeh a prognózu vieme ovplyvniť.

Poškodenie pľúc, ktoré choroba spôsobí ešte pred nasadením liečby, je však nezvratné, preto je podmienkou včasná, správna diagnostika a spolupráca pacienta s lekárom. Dodržiavanie liečby uľahčujú najmodernejšie lieky, ktoré sú účinnejšie, ľahšie sa užívajú a majú jednoduchšie dávkovanie i menej nežiaducich účinkov.

 

Nepodceňovať príznaky

Spočiatku býva problémom len občasný kašeľ a dýchavica pri námahe, ktoré väčšina ľudí pripisuje zhoršujúcej sa kondičke či veku. Príznaky sú podobné ako pri bežnej infekcii dýchacích ciest, preto sa ich mnohí snažia liečiť svojpomocne, prípadne navštívia praktického lekára. Tieto ťažkosti však môže spôsobovať chronická obštrukčná choroba pľúc, ktorá si vyžaduje liečbu u špecialistu – pneumológa, lebo inak sa stav pacienta stále viac a nezvratne zhoršuje. „Pri podobných pretrvávajúcich ťažkostiach by mal pacient podstúpiť čo najskôr funkčné vyšetrenie pľúcnych funkcií na spinometri,“ konštatuje doc. MUDr. Marta Hájková, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu a ftizeológiu.

Toto ochorenie netreba v žiadnom prípade podceňovať, čo platí rovnako pre pacientov ako pre lekárov prvého kontaktu, ktorý človeka s podobnými príznakmi mal poslať okamžite k špecialistovi. Dobrým argumentom je aj smutná štatistika. Na svete trpí CHOCHP 600 miliónov ľudí a každoročne ich zomrie 3 milióny. A alarmujúci je aj rastúci trend ochorenia, ktorý súvisí najmä s fajčením.“  

 

Chronická obštrukčná choroba pľúc ...

  • ... je ochorenie, pri ktorom postupne dochádza k čoraz väčšiemu obmedzeniu prietoku vzduchu v dýchacích cestách a k zápalovej reakcii, ktorá postupne ničí tkanivo pľúc.
  • ... najčastejšie postihuje fajčiarov nad 40 rokov.
  • ... zmeny na pľúcach a hustý hlien v dýchacích cestách bránia kyslíku dostať sa do alveol, v ktorých prebieha výmena kyslíka s oxidom uhličitým.
  • ... pri postupujúcom ochorení začne človek pociťovať problémy – najprv kašeľ, ktorým sa dýchacie cesty snažia zbaviť hlienu, neskôr aj problémy s dýchaním, najmä pri námahe.
  • ... závažnou komplikáciou sú exacerbácie – akútne prepuknutie alebo zhoršenie príznakov ochorenia, ktoré si často vyžaduje hospitalizáciu a záchrannú liečbu.
  • ... pri každej exacerbácii dochádza k nezvratnému poškodeniu pľúcneho tkaniva a k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, čo celkové vyhliadky pacienta určite nezlepšuje. 

 

Liečba musí byť dlhodobá a pravidelná

Budúcnosť a prognózu pacientov v súčasnosti lekári dokážu ovplyvniť, no potrebujú  záujem a spoluprácu pacientov, keďže liečba CHOCHP musí byť včasná, dlhodobá a pravidelná. „Cieľom  liečby je zmierniť príznaky choroby, zlepšiť kvalitu života, zlepšiť toleranciu námahy, zabrzdiť postup ochorenia, stabilizovať ho a spomaliť pokles pľúcnych funkcií. Základom liečby sú inhalačné bronchodilatanciá, lieky, ktoré udržujú priechodnosť dýchacích ciest, zvyšujú toleranciu voči námahe a zlepšujú kvalitu života,“ hovorí pneumológ MUDr. Miroslav Žáčik. Rôzne lieky z tejto skupiny sa môžu kombinovať, čím sa zvyšuje účinnosť pri nižších koncentráciách účinnej látky a znižuje sa riziko nežiaducich účinkov. Podávajú sa formou rôznych inhalátorov a každé liečivo má určené, akým inhalačným systémom sa užíva.

 

Dôležitá ja aj psychiky pacienta

Aj keď CHOCHP je závažným ochorením a v súčasnosti je štvrtou najčastejšou príčinou smrti,  správna a včasná diagnostika, individuálny prístup a vhodná liečba môžu vďaka najmodernejším liekom priniesť pacientom mnoho rokov plnohodnotného života. Dôležitou súčasťou je aj psychologická podpora pacienta. „Ľudia s týmto ochorením bývajú po oznámení diagnózy šokovaní, neskôr mávajú často depresie a pociťujú úzkosť z ohrozenia života i nejasnej perspektívy alebo už zo samotnej manipulácie s inhalátorom. Preto s nimi treba veľmi citlivo pracovať, zdôrazniť šancu udržať doterajší životný štýl v prípade, že sa budú aktívne informovať o svojom ochorení, spolupracovať s lekárom a brať liečbu skutočne dôsledne,“ vysvetľuje klinická psychologička PhDr. Pavla Nôtová.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív, www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada