21.03.2019 16:13

Ožili staré krimi prípady

Aktuality

 

Nie náhodou sa tak radi vraciame do minulosti, aj tej dávnejšej, ktorá nám okrem ponuky zaujímavých historických súvislostí pomáha odpovedať aj na otázky súčasné. A sú autori, ktorí nám podobné čitateľské zážitky dokážu sprostredkúvať. Podobne Peter Nevolný, vďaka ktorému je náš knižný trh bohatší o publikáciu plnú kriminálnych príbehov spred takmer storočia.

 

Nielen Praha mala svojho radu Vacátka, perfektne stvárneného Jaroslavom Marvanom, nechýbali ani Bratislave. Dnes už trochu zabudnutí kriminalisti, ktorí riešili stovky prípadov charakteristických pre obdobie prvej republiky i druhej svetovej vojny. Boli to profesionálni vyšetrovatelia, detektívi, ktorých prácu a osudy sa autor pokúsil zmapovať v dvadsiatich kriminálnych prípadov. Jednotlivé príbehy predstavujú prácu inšpektorov Michala Filsingera, Samuela Lichtenfelda, priekopníka slovenskej kriminalistiky generála Gustáva Pongrácza a ich kolegov. Autor literárne spracoval autentické prípady podľa zápiskov Michala Filsingera a čerpal aj z dobových novinových správ a osobných spisov inšpektorov.

 

Úlohy krstného otca sa zhostil Janko Bazovský, ktorý krst aj skvele moderoval, a krstnou mamou sa stala vnučka inšpektora Filsingera.

 

Horúca novinka v rozsahu 256 strán vyšla z dielne vydavateľstva Marenčin PT. Kriminálne príbehy s príťažlivou atmosférou prvorepublikovej Bratislavy si určite  vychutnajú priaznivci klasickej kriminalistiky. O to viac, že ide o skutočné prípady.

 

Mgr. Peter Nevolný (1951, Bratislava), grafik, fotograf, novinár a dokumentarista, člen a tajomník Slovenskej policajno-historickej spoločnosti. Absolvent katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pôvodným povolaním reprodukčný grafik, fotograf a novinár. Pracoval v tlačiarňach a vo viacerých redakciách printových a elektronických médií. Spolupracuje s odbornými časopismi, ktoré sa venujú kynológii, bezpečnostnej problematike a záchranárstvu.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada