20.11.2014 19:23

Ovocné kreácie zaujali

Aktuality

 

Druhý ročník súťaže pre mladých návrhárov Hamé Sweet Fashion už pozná svojich finalistov. Z viac ako 300 prihlásených "ovocných" modelov vybrala odborná porota najlepšie kolekcie, ktoré sa mohli predstaviť na slávnostnom finálovom galavečeri v Prahe.

Jablko ako inšpirácia

Do finále sa dostal aj slovenský študent Martin Franček, ktorý študuje textilné a odevné návrhárstvo na Technickej univerzite v Liberci. „Hlavnou inšpiráciou pri tvorbe kolekcie bolo jablko. Ide o základnú ingredienciu mnohých potravinárskych výrobkov a zároveň ovocie, ktoré má v našom regióne veľkú kultúrnu tradíciu. Zameriavam sa najmä na kvalitné materiály a vypracovanie. Najťažšie bude vytvorenie konštrukcie vrchnej sukne, ktorá sa bude tvoriť netradičným konštrukčným  postupom,“ popisuje svoju odvážnu kolekciu nazvanú Hriešne ovocie.

Do súťaže sa mohli od apríla hlásiť všetci študenti stredných, vyšších odborných a vysokých škôl z Česka a Slovenska. Ich úlohou bolo navrhnúť modely, ktoré svojim tvarom, farbou či príchuťou pripomínajú ovocie, alebo tieto plody dokonca priamo obsahujú. Súťaž už po druhýkrát vyhlásila potravinárska spoločnosť Hamé, popredný český producent kvalitných džemov s vysokým podielom ovocia, ktorá poskytla pre troch najlepších  motivačné finančné odmeny – 1800, 900 a 360 eur.

Mali z čoho vyberať

Súťažiacich hodnotila odborná porota. "Vyberám adeptov s kreatívnym myslením, citom pre odevnú formu, ktorí prinášajú osobitý pohľad na odev. Aj keď medzi prihlásenými prácami boli niektoré na nízkej úrovni, tak kresbovej ako aj návrhárskej, vždy som mala z čoho vyberať. Mnohí súťažiaci dodali vydarené výtvarné prezentácie s detailným popisom a vzorkami látok. Som zvedavá, ako svoje zaujímavé nápady dokážu zrealizovať a vytvoriť skutočne inšpiratívne odevné modely," zhrnula proces voľby finalistov predsedníčka poroty a známa česká dizajnérka Liběna Rochová, ktorá sa s finalistami už vo svojom ateliéri na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe osobne stretla a poskytla im cenné rady. Súťaž podľa nej len potvrdila, že medzi študentmi umeleckých škôl a tých neumeleckých je veľký rozdiel.

„Myslím, že minuloročný premiérový ročník sa veľmi vydaril. Podporili sme rozvoj mladých nádejných osobností a umožnili vznik niektorých naozaj zaujímavých modelov. Aj tento rok chceme čo najviac povzbudiť kreativitu mladých a už teraz sa teším na finálový galavečer a na ovocné kolekcie, s ktorými prídu súťažiaci,“ povedal generálny riaditeľ Hamé Martin Štrupl.

Všetky podrobnosti o súťaži sú dostupné na www.sladkanerest.cz.

 

FOTO: archív

—————

Späť


Kontakt

magazín Doma a Rada