24.09.2015 19:45

Otázky okolo intímnej hygieny

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Ženy denne riešia rôzne problémy a jedným z nich je aj charakter intímnej hygieny. Každá si hľadá ten svoj gél či parfumované mydlo, ktoré jej poskytuje dostatočný komfort a spĺňa všetky vlastnosti preferovaného prípravku.

Symbióza možno naoko funguje a žena má pocit komfortu. Ale nemusí jej poskytovať dostatočnú ochranu pred infekciou, kedy vyskytne sa ako symptóm hygienický problém, ktorý treba riešiť s lekárom? Aby ju podobná situácia nezaskočila, potrebuje byť aj preventívne správne informovaná a podľa toho volila tie správne prípravky. Tu sú odpovede na najčastejšie otázky.

 

Čo by ženy mali vedieť o vaginálnych infekciách a ako funguje prirodzená obrana ženského tela voči týmto infekciám?

Ženské intímne zdravie závisí na vzájomnej rovnováhe mikroorganizmov vaginálnej mikroflóry, ktorá zabezpečuje prirodzenú ochranu genitálneho ústrojenstva pred vstupom, rozvojom a šírením infekcie. Vaginálna mikroflóra je tvorená prevažne laktobacilmi, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri ochrane pred patogénom, a tiež produkujú kyselinu mliečnu, ktorá udržuje v tele prirodzenú hodnotu pH a vytvára tak kyslé prostredie, ktoré nie je pre baktérie pohostinné. Ženské zápaly a infekcie sú spôsobené práve narušením rovnováhy týchto mikroorganizmov vonkajšími aj vnútornými rizikovými faktormi.

 

Aké sú základné rizikové faktory, ktoré rovnováhu mikroorganizmov v ženskom tele narúšajú?

Rizikové faktory sa dajú rozdeliť do troch základných skupín:

Životný štýl a hygiena – Pri vzniku infekcie môžu byť na vine nesprávne hygienické návyky. Tie sa nesmú zanedbávať, ale ani preháňať, lebo časté umývanie môže narušiť ideálne pH. Zvýšené riziko infekcie sa viaže k návštevám posilňovní, plaveckých bazénov a víriviek.  Niekedy problémy súvisia tiež so sexuálnym životom, zvlášť v prípade, pokiaľ máte nového partnera alebo máte sexuálnych partnerov viac. Muži sa často môžu stať iba prenášačmi infekcie. Svoj podiel má samozrejme tiež nesprávne obliekanie.

Hormonálne faktory – Hormonálne výkyvy súvisia predovšetkým so zmenou hladiny estrogénu. Hladina estrogénu sa mení v súvislosti s hormonálnym cyklom, v tehotenstve, po pôrode alebo pri menopauze. Nežiaduci vplyv môže mať aj užívanie antikoncepcie, či už hormonálnej alebo nehormonálnej (používanie pesarov a spermicídov).

Zdravotný stav a užívanie liekov – Ženy sa veľmi často stretávajú s intímnymi problémami aj po užívaní antibiotík, ktoré majú zásadný vplyv na rovnováhu mikroorganizmov v tele. Antibiotiká totiž okrem liečby pôvodného ochorenia zabíjajú mikroorganizmy, ktoré sú pre telo prospešné. Problémom trpia tiež ženy s poruchami imunity, nezanedbateľný vplyv má aj stres a únava. To všetko sú faktory, ktoré majú vplyv na celkové oslabenie organizmu a dávajú tiež nežiaducim mikroorganizmom oveľa väčšiu šancu preniknúť do oblasti ženských intímnych partií.

Ak ktorýkoľvek z vyššie uvedených rizikových faktorov naruší fyziologickú rovnováhu, vo vaginálnej mikroflóre sa začnú tvoriť potenciálne patogény (baktérie a kvasinky), čo vedie k jej nerovnováhe.  Pokiaľ nie je tento stav urýchlene riešený, môže viesť práve k vaginálnej infekcii a zápalu pošvovej sliznice. 

 

Aké sú príznaky vaginálnej infekcie?

Typickými príznakmi sú tlak a bolesť v podbrušku. Ďalej neznesiteľné až bolestivé svrbenie v oblasti pyskov a neprehliadnuteľný belavý, hrudkovitý, biely výtok, ktorý často veľmi nepríjemne zapácha. V niektorých prípadoch sa môžeme stretnúť aj s pálením pri močení a bolesťou pri pohlavnom styku. Nepríjemnými sa tak stávajú aj pohybové aktivity, žena je v dobe výskytu problémov veľmi limitovaná a často sa musí vzdať svojich bežných aktivít a koníčkov. Tieto nepríjemné príznaky neohrozujú síce ženu na živote, ale výrazne ju obťažujú a významne tak znižujú kvalitu jej života.

 

Ako týmto problémom predchádzať a aké zásady dodržiavať?

Problémom môžeme predchádzať, keď sa budeme snažiť minimalizovať všetky vyššie uvedené rizikové faktory, ktoré svojím správaním a životným štýlom môžeme ovplyvniť. Patrí medzi ne napríklad dodržiavanie hygienických pravidiel pri sexuálnom styku a pravidelné kontroly u gynekológa. Veľmi dôležitá je tiež správna intímna hygiena. Je pomerne alarmujúce, že napriek tomu, že dve tretiny žien majú počas života skúsenosť s vaginálnou infekciou a pätina trpí týmito problémami pravidelne, iba 13 % žien zaraďuje do starostlivosti o svoje telo prostriedky ženskej intímnej hygieny. V lete by mali ženy dbať na to, aby nezostávali príliš dlho v mokrých plavkách a vyhýbali sa kúpaniu v špinavej vode. Celoročne treba pamätať na to, že nie je vhodné nosiť tesné oblečenie a spodnú bielizeň z umelých materiálov. Neodporúča sa používať ani parfumované slipové vložky, toaletný papier alebo parfumované intímne mydlá. 

 

Ako možno rozlíšiť bakteriálnu infekciu od kvasinkovej?

Z laického hľadiska je veľmi ťažké rozlíšiť bakteriálnu infekciu od kvasinkovej. Obidve môžu mať, predovšetkým z pohľadu laika, spoločné príznaky, medzi ktoré patrí najmä spomínané svrbenie genitálií, tvarohovitý či vodnatý výtok s nepríjemným zápachom, lokálne začervenanie či opuch.

Aj z tohto dôvodu sa väčšina žien pri prvom výskyte intímnych problémov obracia na svojho gynekológa. Následne majú tendenciu pri opakovanom výskyte podobných symptómov opäť použiť rovnaký prostriedok, ktorý im pomohol v prvom prípade. Tento spôsob so sebou samozrejme nesie riziko, že samoliečba nemusí byť účinná alebo môže dokonca problémy zhoršiť, pretože môže ísť o iný typ infekcie ako v predchádzajúcom prípade. Výhodným riešením je teda používať taký prípravok, ktorý si dokáže poradiť s obidvomi typmi vaginálnej infekcie – kvasinkovou aj bakteriálnou. Účinné sú napríklad intímne krémy a gély s obsahom nechtíka lekárskeho, kyselinou hyalurónovou, kyselinou mliečnou či výťažkom z aloe vera, na ktoré sa treba opýtať v lekárni.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada