03.09.2018 13:37

Orchidea je svetovým symbolom krásy

Zelený domov – Váza plná kvetov

 

Orchidey sa cenili pre svoje kvety bizarných tvarov už v starovekých kultúrach. Vtedy však boli príliš vzácne a určené preto výhradne pre potešenie vyvolených vrstiev. Dnes sú ako kvet viacej prístupné. Dovoliť si podarovať orchideu môžeme aspoň pri nevšedných príležitostiach.

 

Orchidea je tak nádherná, že už nepotrebuje zvýrazňovať krásu žiadnymi inými druhmi kvetov alebo doplnkových tráv a zelene. Ale zvykne sa aj kombinovať s vhodne farebne zvolenými fréziami, tulipánmi, ľaliami, káliami či ružami. Býva tiež častou voľbou pri viazaní svadobných kytíc. Evokuje zvláštnosť situácie, preto sa každá obdarovaná osoba cíti výnimočne.

 

Svetový kvet číslo jedna

Zaujímavá je aj zastúpenosť tohto druhu v svetovej flóre. V súčasnosti je známych okolo 30-tisíc druhov orchideí a predpokladá sa, že ďalšie tisíce len čakajú na svoje objavenie. A nové druhy pribúdajú aj vďaka šľachteniu profesionálnymi pestovateľmi, ktorí sa snažia ponúknuť trhu stále impozantnejšie hybridy. Väčšina pôvodných druhov orchideí pochádza z tropických i subtropických pralesov Strednej a Južnej Ameriky a najmä Ázie, ale rastú aj v austrálskom buši či v Stredomorí a pár desiatok druhov s menšími kvetmi sa nájde aj v európskej zóne. Výnimočne sa môže orchidea vyskytovať aj vo vysokohorskom prostredí Himalájí alebo za polárnym kruhom. Európa orchideu objavila v 18. storočí a záujem o ňu vzrástol najmä ponukou exotických veľkokvetých orchideí na trhu. V obchode s týmto kvetom z pochopiteľných dôvodov trónilo Anglicko, ktoré malo svoje kolónie na viacerých svetadieloch. No až v 20. storočí Američania odhalili tajomstvo komplikovaného rozmnožovania orchideí a začala sa nová éra šľachtenia tohto druhu flóry.

 

Ázia je na orchidei závislá

V Číne, kde sa orchidea pestuje už 2500 rokov, ju vždy vnímali ako symbol plodnosti, preto sa nosila ako talizman proti sterilite. No najčastejšie sa orchidea spája s Thajskom, kde rastie viac ako tisíc druhov a kde jej pestovanie a predaj je dôležitým obchodným artiklom krajiny. Asi žiadny turista nevynechá v Bangkoku povestné trhovisko, kde ponúkajú neodolateľné kytice a vence uvité z nádherných orchideí.

 

Hra tvarov a farieb

Typická zložitosť tvarov evokovala v ľuďoch odjakživa pocit tajomstva, s ktorým tento kvet spájali. Dôvodom, prečo učaroval celému svetu, je aj farebná variabilnosť, v ponuke farebnej škály si vyberie jednoducho každý. Kvety bývajú červené, purpurové, fialové, ružové, žlté, zelenkavé, hnedé či biele. Často sa na lupeňoch prelínajú viaceré odtiene a vytvárajú efektné kresby. Zaujímavosťou je druh bielej orchidey, ktorá rastie pod zemou alebo iný druh, ktorého kvet kvitne iba jedinú noc a ráno uhynie.

Poznámka:

Vedeli ste, že vanilka, ktorú ako drahé korenie používame s obľubou pri pečení koláčov, je ako struk alebo tobolka vlastne plodom popínavej rastliny, ktorá patrí do skupiny orchideí?

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada