28.01.2019 18:47

Onkopacient nezostáva sám

Aktuality

 

Onkologický pacient to má naozaj ťažké. Nielenže musí zápasiť so samotným ochorením, ale život sa mu zrazu v priebehu niekoľkých týždňov skomplikuje aj pracovne, finančne a neraz rodinne. Nehovoriac o psychike, ktorá je v takomto náročnom životnom období viac krehká. Vtedy potrebuje pomoc aj iných odborníkov, než len onkológov a iných špeciálnych lekárov, ktorí liečia v prvom rade jeho telo.

Problémom je aj realita preťaženosti onkologických ambulancií, takže samotný lekár sa pre nedostatok času musí sústrediť na samotnú liečbu a na komunikáciu ohľadne sociálno-právnych problémov pacienta už priestor nemá. Dôležité je v takom prípade chorého človeka aspoň informovať, že nie je sám. Sú tu ďalší odborníci, ktorí mu svojou radou a pomocou dokážu lepšie zvládať nečakané zmeny v živote. Okrem psychológov sú k dispozícii aj právnici, ktorí poradia v sociálno-právnych otázkach.

 

Odborník pomôže vyriešiť

Mnohí pacienti majú len chabú predstavu o tom, na čo majú v novej situácii oprávnený nárok. Nevyznajú sa v zložitom systéme sociálneho zabezpečenia a potom žiadajú od úradov nereálnu pomoc. Pritom existujú iné schodnejšie zákonom garantované možnosti, ktoré im pomôžu vyriešiť zhoršenú finančnú situáciu. Sú to rôzne príspevky, kompenzácia zdravotných pomôcok a finančná pomoc od štátu v prípade čiastočnej či plnej invalidity, ktorá je v prípade časti onkologických pacientov, žiaľ, tiež aktuálnou.

Treba preto vyhľadať odborného poradcu či právnika, ktorý ich správne zorientuje a nájde pre nich najlepší variant, ako finančne zvládnuť aj obdobie náročnej liečby spojené so stratou zamestnania a tým slušného príjmu. Tiež im poradí aj v prípade nezákonného správania zamestnávateľa alebo ak potrebujú vybaviť parkovací preukazu pre telesne postihnutie, príspevok na pohonné hmoty či finančnú kompenzáciu súvisiacu s prepravou. A samozrejme pomôže aj v prípade ďalších konkrétnych individuálnych problémov. Niekto rieši príspevok na chránenú dielňu, iný zase možnosť liečebného pobytu v kúpeľoch napriek problému s inkontinenciou.

Kde hľadať radu?

Ženy s diagnózou rakovina prsníka sa môžu obrátiť na občianske združenie Amazonky, kde zastáva funkciu mediátorky Ing. Soňa Ďurčová. Už pomohla mnohým pacientkam vyriešiť ich problémy mimosúdnou cestou tak, aby dohoda vyhovovala obom stranám. Pretože to nie je ojedinelý jav, že s onkologickou chorobou prichádza často aj sociálna neistota.

Bezplatnú právnu poradňu ako unikátny projekt ponúka aj spoločnosť Teva Pharmaceuticals. Cieľom je pomôcť onkologickým pacientom a ich rodinným príslušníkom, aby našli potrebné informácie v prehľadnej forme a na jednom mieste. A tou je web  www.sopo.sk. Na tomto webovom portáli nájdu ucelené a odborné informácie v oblastiach, v ktorých nemajú dostatočné informácie, respektíve ak nevedia, ako konkrétny problém riešiť. V rámci anonymnej webovej poradne odpovedá na otázky pacientov skúsená JUDr. Katarína Fedorová - právnička so zameraním na sociálno-právnu oblasť.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada