03.01.2016 10:00

Okrem lyžovania aj jazda na rafte

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Mnohí zostávajú verní klasike a orientujú sa na lyžovanie či jazdu na sánkach, no lyžiarske strediská majú vytvorené podmienky aj pre iné zimné športy. Poznáte jazdu na nafúkanom veľkom kolese alebo na špeciálnych saniach so psím záprahom?

Už nám nestačia lyžiarske, sánkarské a bobové dráhy. Aj do našich horských končín už dorazili seversky exotické pohybové aktivity. Nachádzajú priaznivcov hlavne medzi tými, ktorí radi skúšajú čosi nové. A sú ochotní aj za zážitok zaplatiť, pretože mnohé sú finančne dosť náročné. Najmä aktivity spojené so záprahom, ich cena sa pohybuje od 40 do 90 eur. Pomaly si však začíname zvykať na nové výrazy a spájať ich s konkrétnym typom zimného športu.

  • Snowtubig – jazda na snežnom kolese čiže guľatom gumovom člne, ktorý pripomína nafúkanú dušu z obrovskej pneumatiky. Pre mäkký záver jazdy v upravenej dráhe na miernom svahu je tento druh zábavy vhodný nielen pre dospelých, ale aj pre väčšie deti.
  • Snowrafting – podľa obľúbeného vodného športu sa spúšťa z kopca skupinka ľudí vo vystuženom gumovom rafte. Rozdiel je v ovládaní. Namiesto vesiel rozhoduje poloha tiel, nakláňaním posádky raft mení smer. Podstatná je dostatočne široká dráha, brzdenie musí garantovať protisvah, pretože sa zvykne dosahovať rýchlosť až 50 km za hodinu. Pre väčšiu bezpečnosť sa zvykne snowraft pripevniť o gumové lano.
  • Bungee running – lyžiar je pripevnený o gumené lano a snaží sa prekonať jeho odpor a dosiahnuť čo najvzdialenejší bod.
  • Mushing – pripomína filmy podľa románov Jacka Londona, kde bol psí záprah súčasťou životného štýlu dobyvateľov Aljašky. Jazda na špeciálnych saniach ťahaných svorkou cvičených psov si však vyžaduje prítomnosť inštruktora.
  • Skijering – predpokladom zvládnutia tejto športovej disciplíny sú dobré lyžiarske schopnosti a guráž, pretože lyžiara ťahá cválajúci kôň. Alternatívou je jazda za snežným skútrom.
  • Kitewing – sa podobá na plachtenie na surfe na mori a ide o skutočný adrenalín. Je to vlastne lietanie na ultraľahkom krídle s snowboardom alebo lyžami na nohách. Borci letia až do 400 metrov rýchlosťou okolo 80 km za hodinu. A treba samozrejme zvládnuť aj dopad, ktorý býva občas tvrdý.

Poznámka:

Je dôležité nezabúdať nikdy na bezpečnosť a používať prilby a chrániče. Nech pohybová atrakcia vyzerá akokoľvek zábavne, často ide o adrenalínové radovánky, ktoré môžu skončiť pádom a zranením. Niektoré si okrem odvahy vyžadujú aj dobrú fyzickú kondíciu, pretože sú spojené s pohybom vo veľkej až extrémnej rýchlosti.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada