27.11.2021 09:42

Odpočítajte sa do Štedrého večera

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Advent so sebou prináša čarovnú atmosféru posledných týždňov pre Vianocami. Viete, na ktoré dátumy vychádzajú tohtoročné adventné nedele?

Prvá, ktorá označuje počiatok kresťanského roku, sa pripomenie tento víkend, zažína preto už v novembri. Je dobrým časom pre prípravu vanilkových rožtekov či iného trvanlivého vianočného pečiva. Tá posledná, ktorá vychádza na tretiu decembrovú nedeľu, bude päť dní pre Štedrým dňom. Za všetky tie adventné týždne bude určite dosť času na vyupratovanie domácnosti, a prípravu nielen tradičných vianočných keksov a medovníkov, ale aj makových závinov a štóly s hrozienkami. A stíhať treba i kúpiť darčeky pre všetkých blízkych. Netreba si však hľadanie vhodných darčekov nechávať na zlatú nedeľu, keď už chystáme pomaly stromček, kapra a majonézový šalát. Adventné obdobie býva pre našu radosť spetrené adventnými alebo vianočnými trhmi, ktorých  sa poriada stále viac, nielen v hlavných, ale i v menších mestách. Posledné dva roky nám však situáciu komplikuje pandémia, preto trhy majú obmedzený charakter. Ale je tu aspoň šanca vybrať si z ponuky adventných dekorácií a symbolov od rôznych autorov. Každému podľa jeho vkusu.

Adventné kalendárium:

  • Železná nedeľa – 28. november (v prvú adventnú nedeľu sa pripomína príchod Krista)
  • Bronzová nedeľa – 5. december (druhá adventná nedeľa vyzýva k pokániu)
  • Strieborná nedeľa – 12. december (tretia vyjadruje radosť z blížiacej sa oslavy narodenia Pána)
  • Zlatá nedeľa – 19. december (štvrtá adventná nedeľa je už v znamení príprav na slávnosť)

Poznámka:

Pokojnú náladu adventného odpočítavania preruší 6. decembra svojou veselosťou Mikuláš, ktorý je zasvätený najmä radosti detí obdarovaných hojne sladkosťami.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com


 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada