28.11.2020 16:14

Odpočítajte sa do Štedrého večera

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Advent so sebou prináša čarovnú atmosféru posledných týždňov pre Vianocami. Viete, na ktoré dátumy vychádzajú tohtoročné adventné nedele?

 

Prvá, ktorá označuje počiatok kresťanského roku, sa pripomenie už tento víkend a je dobrým časom pre prípravu vanilkových rožtekov či iného trvanlivého vianočného pečiva. A tá posledná vychádza v tomto roku priamo na Štedrý deň. Medzi nimi treba okrem vyupratovania domácnosti stihnúť upiecť ostatné tradičné vianočné keksy a medovníky i makové záviny a štólu s hrozienkami. A prirodzene kúpiť darčeky pre všetkých blízkych. Netreba si však hľadanie vhodných darčekov nechávať na zlatú nedeľu, keď už chystáme kapra a majonézový šalát. Adventné obdobie je navyše spetrené adventnými alebo vianočnými trhmi, ktorých  sa v posledných rokoch poriada stále viac, nielen v hlavných, ale i v menších mestách. Okrem iného si návšteníci môžu vybrať z ponuky adventných dekorácií a symbolov od rôznych autorov. Každému podľa jeho vkusu.

Adventné kalendárium:

  • Železná nedeľa – 29. november (v prvú adventnú nedeľu sa pripomína príchod Krista)
  • Bronzová nedeľa – 6. december (druhá adventná nedeľa vyzýva k pokániu)
  • Strieborná nedeľa – 13. december (tretia vyjadruje radosť z blížiacej sa oslavy narodenia Pána)
  • Zlatá nedeľa – 20. december (štvrtá adventná nedeľa je už v znamení príprav na slávnosť)

Poznámka:

Pokojnú náladu adventného odpočítavania preruší 6. decembra svojou veselosťou Mikuláš, ktorý je zasvätený najmä radosti detí obdarovaných hojne sladkosťami.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada