24.01.2022 14:57

Oči zasiahnuté belostným snehom

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Občas situáciu podceňujeme a podliehame zaužívaným klamom. Napríklad, keď slnečné okuliare spájame len s letným obdobím. Zabúdame, že aj zimné slniečko môže naše oči ohrozovať silným UV- žiarením najmä, ak si ho nadelíme v kombinácii so zasneženým prostredím.

Slnečné okuliare nepatria určite ani v zime do zásuvky s letnými rekvizitami, počas slnečných dní ich budeme potrebovať aj v najchladnejšom ročnom období. V zimných mesiacoch je síce poloha slnka nízka, preto lúče prechádzajú hrubšou vrstvou vzduchu, čím sa odfiltruje viac UV lúčov. Na druhej strane však biely sneh odráža celé svetelné spektrum, vďaka čomu sa do oka môže dostať paradoxne viac ultrafialových lúčov ako v lete. Najdramatickejšia situácia je vo vysokých horách, kde je vzduch redší. Jednak sa so stúpajúcou nadmorskou výškou znižuje filtrácia lúčov a potom ohrozuje oči aj vrstva žiarivo bieleho snehu, od ktorého sa lúče odrážajú. Nebezpečenstvo poškodenia zraku sa tak znásobuje. V žiadnom prípade sa nikdy nepozerajme priamo do slnka, ktoré môže popáliť vážne sietnicu. Tento problém ohrozuje najmä horolezcov, ktorí sa musia chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi s vysokým stupňom ochrany pred UV-žiarením. Inak riskujú trvalé zhoršenie zrakovej ostrosti. Alebo minimálne snežnú slepotu, kedy sa dočasne poškodí len povrchová vrstva buniek rohovky a očnej spojovky, ale problém zvyčajne po pár dňoch odznie. Chronické vystavovanie očí ultrafialovému žiareniu môže mať za následok degeneráciu žltej škvrny, ktorá vedie najmä u starších ľudí k zníženiu kvality videnia alebo k jeho úplnej strate.

 

Poznámka: Ak sa chystáme na lyžovačku vo vysokohorskom teréne, nezabudnime si na cestu pribaliť aj slnečné okuliare so stupňom ochrany 4 určené na nosenie v prostredí s veľkými odrazovými plochami, ako je púšť, vodná hladina a zasnežený svah. Dôležitý je aj tvar okuliarov, najlepšie sú tie s bočnicami, ktoré bránia dopadu nepriamych lúčov v šikmom uhle. Kvalitné okuliare ba mali aj dobre priliehať k tvári, ale nie príliš, pretože pri nedostatočnej odvetranosti sa šošovky zahmlievajú. Správna farba skiel je hnedá alebo sivá, oranžové a červené odtiene skresľujú pohľad a dráždia oči, a modré zase rozširujú zrenice, ktoré tak absorbujú viac slnečných lúčov, vrátane tých škodlivých.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com


 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada