03.07.2019 08:34

Oči plné slnka

Zdravie a krása - Starostlivosť o telo

 

Každý rok sa po zime tešíme na slniečko, ktoré pri správnom dávkovaní lieči, ale inokedy môže ublížiť. Ešte ani nezačalo leto a lúče už začali citeľne páliť. A ohrozovať naše oči. Obzvlášť nebezpečné je hľadieť priamo do slnka.

  • V takomto prípade môže tento planetárny zdroj tepla a svetla poškodiť sietnicu. Najhoršou alternatívou je pozorovať slnko pri zatmení bez použitia špeciálnej clony.
  • Počas slnečného dňa – v čase najsilnejšej expozície lúčov sa nespoliehajme na slnečné okuliare. Nepríjemným dôsledkom priameho pohľadu do slnka nezabránia obyčajné sklá, jedine ak kvalitné šošovky s filtrom na ultrafialové žiarenie, ale takémuto uhlu pohľadu by sme sa mali pre istotu úplne vyvarovať.  
  • Fotoaparát či kameru nikdy neotáčajme do slnka, naše oči nemusia ochrániť ani špeciálne filtre.
  • Podobne nebezpečný je aj lesklý povrch vody alebo snehu pri mori či na horách. Vtedy je rohovka vystavená expozícii odrazených UV lúčov a môže dôjsť ku poškodeniu.
 
  • Ani umelé zdroje lúčov netreba podceňovať. Ak sa pracovník pri zváraní nechráni špeciálnymi okuliarmi, lúče na zlomok sekundy zasiahnu ohnisko a môžu poškodiť žltú škvrnu ako dôležitú súčasť šošovky. Výsledkom je poškodenie zraku, kedy človek vidí len periférne a stred obrazu samu stratí z obzoru. Navyše hrozí  aj úplná strata zraku.
  • Pri poškodení oka ultrafialovým žiarením pociťuje postihnutý bolesť, je citlivý na svetlo a oko zvykne sčervenieť a slziť. Na poranený orgán zraku treba dať studený obklad a zariadiť čo najskôr ošetrenie u odborného lekára.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada