19.09.2022 20:44

Ochladzuje sa. Ako obliecť deti?

Mamina – Dieťa

 

V posledných dňoch sa pmaly ochladzuje, všetci preto riešime zmenu šatníka. Podobne rodičia detí, ktorí každé ráno zvažujú, čo malým obliecť.

Teraz, keď sa leto prelomilo do jesene, si ťažšie zvykáme na zmenu, veď to nie je tak dávno, čo sme hromadne omdlievali z neznesiteľnej horúčavy. Preto mnohí vnímajú aktuálny chlad pocitovo ako teplotný šok a snažia sa svoje mláďatá ochrániť zimnou bundou. Skutočné ochladenie nás však iba čaká, zatiaľ ešte s výnimkou Tatier a najsevernejších okresov nemrzne.

 

Radšej systém vrstvenia

Problémom je, že noci sú už dosť chladné, ale keď sa ukáže slniečko, je vcelku príjemne. V takom prípade vatelínová bunda, ku ktorej vyprovokujú studené rána, je v priebehu dňa  zbytočná. Dieťa sa ľahko spotí a v rozopnutej bunde pri silnejšom vetríku môže rýchlo prechladnúť. Napokon, respiračných ochorení, či už infekčných alebo z chladu, v poslednom týždni pribúda. Pediatri preto odporúčajú obliekať deti viacvrstvovo. Začať sa má tielkom, potom tričkom s dlhým rukávom, ďalej treba pokračovať mikinou, ktorá telo tepelne izoluje, a celé oblečenie zakončiť bundou z ľahšieho materiálu na prechodné jarné a jesenné obdobie. Najlepšie z impregnovanej tkaniny odolnej voči vlhkosti, keďže v tomto ročnom období hrozí často dážď, mrholenie či hmla.

Bielizeň a tričká, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou, treba voliť z bavlny, ktorá dobre saje vlhkosť a príjemná na dotyk. Najvhodnejšia je biela farba. Farbivá môžu spôsobiť podráždenie kože alebo alergickú reakciu.Chránená má byť aj hlava, najmä za veterného počasia. No pletené čiapky ešte nechajme v skrini a siahnime skôr po tenších z bavlneného úpletu. Podstatné je, aby boli zakryté aj ušká, ktoré majú deti veľmi citlivé.

 

Poznámka: Ani v nepriaznivom počasí sa netreba vzdávať pobytu vonku, pohyb na čerstvom vzduchu prospeje škôlkarom i malým školákom. Dôležité je správne ich obliecť, aby sa cítili komfortne, ale boli zároveň dostatočne chránené pred chladom.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

 

—————

Späť


Kontakt

magazín Doma a Rada