04.03.2016 09:06

Oblečme sa do modrej

Aktuality

 

Ak chcete podporiť pacientov s kolorektálnym karcinómom, oblečte sa dnes do modrej. A potom uverejnite na facebookovej stránke Europacolon Slovensko svoje foto a slová podpory!

Cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť povedomie o rakovine hrubého čreva a konečníka, podporiť ľudí bojujúcich s touto chorobou a tiež propagovať spôsob prevencie.

 

Pozvánka pre všetkých

Pacientske združenie Europacolon si zároveň dovoľuje pozvať všetkých záujemcov na otvorenie svojho nového poradenského stánku na 12. hodinu v piatok. Pri tej príležitosti sa uskutoční aj spoločné fotografovanie pacientov, dobrovoľníkov i onkológov oblečených v modrom. Akcia sa udeje v obnovenom Klube podpory pacientov na pôde Národného onkologického ústavu na Klenovej 1, Bratislava, v Rádioterapeutickom pavilóne na 1. poschodí - pri schodisku vpravo.

 

Rada nad zlato

V poradenskom stánku ponúkajú dobrovoľníci občianskeho združenia z radov ex-pacientov psychickú podporu a rady nielen pre pacientov, ale aj pre ich rodinných príslušníkov a blízkych, ktorí tu majú možnosť porozprávať sa, dostať správne informácie a pomoc, a to dvakrát týždenne - v pondelok a v stredu od 9.00 do 12.00 hod. Takéto centrum podpory pôsobí aj vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach, každú stredu od 9.00 do 12.00 hod. Pacienti z celého Slovenska sa do Klubu pacientov združenia Europacolon môžu prihlásiť a poradiť sa aj prostredníctvom bezplatnej infolinky 0800 800 183 alebo internetovej stránky www.europacolon.sk.

Čo je KRCA

Kolorektálny karcinóm je najčastejšie nádorové ochorenie tráviacej trubice. O niečo častejšie postihuje mužov ako ženy, čo platí najmä pre karcinóm konečníka. Nie je len problémom ľudí v dôchodkovom veku, ale čoraz častejšie postihuje aj mladších. Jeho výskyt je vysoký najmä vo vyspelých krajinách, preto ho môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia. Patrí medzi tri najčastejšie typy zhubných nádorov vôbec.

Kolorektálny karcinóm označuje rakovinu hrubého čreva (kolón) a konečníka (rektum), čiže sa môže nachádzať v ktorejkoľvek časti hrubého čreva vrátane konečníka.

Často vzniká z nezhubných nádorov - adenómov či adenómových polypov. Niekedy ich bunky zmenia štruktúru, tvar a funkciu a proces vyústi až do rakoviny hrubého čreva, konečníka alebo hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm). Nádorové bunky sa môžu z nádoru uvoľniť a dostať sa do krvného obehu či lymfatického systému. Tak sa nádor rozšíri aj do vzdialených častí tela a vytvára druhotné nádorové ložiská – metastázy. Rakovina hrubého čreva a konečníka obyčajne metastázuje do pľúc, pečene, mozgu, obličiek a močového mechúra.

 

Pre viac informácií navštívte www.europacolon.sk

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada