22.02.2017 10:09

Objavujeme cviklu

Varenie – Potraviny

 

Cvikla patrí k historickej klasike v kuchyni a mnohé mladé gazdinky ju vôbec nezvyknú zakomponovať do zásob svojej komory. Kedysi sa z tohto druhu zeleniny pripravovala najmä chutná zaváranina na kyslo ako obľúbená príloha k mäsovým jedlám. Má však omnoho väčšie využitie.

Môžeme ju upiecť, uvariť z nej krémovú polievku alebo pripraviť nátierku s chrenom či šalát v kombinácii so syrom a orechmi. Ale môžeme jej pridať aj rozmer zdravej výživy. Práve teraz na jar je ideálne obdobie na objavovanie cvikle ako novej alternatívy pre zlepšenie stravovacích zvykov. Vďaka svojim vlastnostiam a obsahu vitamínov môže byť top prostriedkom na prečistenie organizmu, ktorý to po zime potrebuje už ako soľ. Ak sme sa rozhodli ho detoxikovať, ponúka sa cvikla alebo cviklová šťava. A vhodná je aj pre pacientov s tráviacimi ťažkosťami, napríklad s Crohnovou chorobou. Čo všetko táto zelenina plná   vitamínu E, betakaroténu, draslíka, železa, horčíka, kremíka, jódu a kremíka pre naše telo dokáže?

  • Obnovuje bunky a posilňuje cievy.
  • Pre úspešný boj s toxínmi je ideálnym protivníkom rakoviny a starnutia.
  • Podieľa sa na prečisťovaní krvi.
  • Upravuje krvný tlak.
  • Zvyšuje tvorbu kolagénu, čo prospieva kĺbom.
  • Zlepšuje funkčnosť všetkých orgánov, najmä obličiek a pečene.
  • Pomáha zbavovať sa prebytočných kilogramov.
  • Zlepšuje psychiku a prispieva k pocitu pohody.

Výhody i nevýhody sfarbenia

Cvikla je použiteľná pre silné sfarbenie aj pri ozdobovaní veľkonočných vajíčok, ktoré budú po cviklovom kúpeli pekne červené. Na druhej strane môžu po manipulácii s cviklou zostať na pomôckach fľaky. Pomôže ich odstrániť soľ a citrón alebo dať si na ruky ako ochranu rukavice, aby sme nemali zafarbené ani prsty. Pri kontakte s kovom, vrátane nožov, mení cvikla farbu na fialovú až modrú. Ak do zeleniny nakrájanej na šalát pridáme trochu octu alebo citrónu, vďaka okysleniu bude cvikla zase typicky červená.

Poznámka:

Cviklu si môžeme dávať častejšie aj po návrate z dovolenku, ak si chceme predĺžiť bronzové opálenie. Dôvodom je prítomný betakarotén.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada