06.11.2016 11:14

Objavte vres

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Nachádzame nové krásy. Aj v rastlinách, ktoré boli nenápadnou súčasťou záhrad či voľnej prírody, najmä v horských oblastiach. Dnes ich radi uväzníme do črepníka a dekorujeme ním svoje balkóny a terasy. K podobným objavom patrí aj vres, ktorý je navyše veľmi vďačnou rastlinou, pretože odoláva mrazu a snehu.

 

Vres zvykne rásť najmä v borovicových lesoch, ale uplatňuje sa aj pri tvorbe architektúry záhrad a parkov. Má kvety bielej, ružovej alebo tmavočervenej farby, ktoré kvitnú od konca leta do neskorej jesene, listy však zostávajú po celý rok. Iba vymenia zelenú farbu za bronzovo-fialovú. Vresový kríček dosahuje výšku asi 20 až 50 centimetrov.

 

Ako ich pestovať v domácom prostredí?

  • Tento druh rastliny je síce nenáročný, ale obľubuje skôr slnečné prostredie, preto ideálnym miestom sú otvorené terasy.
  • Vres potrebuje kyslú pôdu, vhodné je zmiešať záhradnícky substrát s pieskom a s rašelinou.
  • Treba ho pravidelne polievať aj v zime s výnimkou dní, keď mrzne.
  • Vres hnojíme len raz za mesiac špeciálnym hnojivom.
  • Ak chceme získať rastlinku bohatú na kvety, treba po odkvitnutí robiť pravidelne rezy a výhonky skracovať asi o tretinu.
  • Napriek odolnosti rastliny, je nutné koreňový systém chrániť pred mrazom, preto črepník na obdobie zimy zabalíme do bublinkovej fólie.

 

Poznámka:

Vres môžeme sadiť do väčšej debničky aj spolu s trávami alebo s astrami a s chryzantémou. V kombinácii s týmto typicky jesenným kvetom pôsobí zaujímavo aj v uvitej kytici.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada