24.03.2015 19:01

Obavy z rakoviny pankreasu

Aktuality

 

Rakovina pankreasu je ochorenie, pri ktorom býva pacient a dokonca i lekár bezmocný. Ide o mimoriadne zákernú chorobu, ktorá sa väčšinou odhalí príliš neskoro, preto až 95 percent pacientov zomiera. U väčšiny pacientov sa ho podarí odhaliť až v čase, keď už je rakovina v pokročilom štádiu a rozšírila sa, čo znemožňuje úspešnú liečbu.

Rakovina pankreasu je 13. najčastejším zhubným ochorením, no pre zlú prognózu jej patrí vo vyspelých krajinách 4. miesto v počte úmrtí. Podľahol jej aj Steve Jobs či Patrick Swayze. Slovenská republika má jej druhý najvyšší výskyt i úmrtnosť v Európe, v súčasnosti s ňou bojuje až do 800 našich pacientov. Je to málo poznané ochorenie, ktoré sa ťažko diagnostikuje i lieči. Príznaky nie sú špecifické, a preto môžu byť mylne interpretované. Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť, žlté sfarbenie kože a očných bielok. Umiestnenie tumoru býva ťažko prístupné a nádor býva „schovaný“ za okolitými orgánmi. Doteraz sa nepodarilo identifikovať žiadne gény, biomarkery či nové zobrazovacie techniky, ktoré by diagnostiku zjednodušili, ani vyvinúť žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal toto ochorenie správne a včas odhaliť. Preto býva rakovina pankreasu odhalená príliš neskoro, čo spolu s obmedzenými možnosťami liečby vedie k mimoriadne vysokej úmrtnosti. Len 1 z 20 pacientov s týmto ochorením môže očakávať, že sa dožije ďalších 5 rokov.

 

Inovatívna liečba len po schválení

Liečba rakoviny pankreasu závisí najmä od štádia, v ktorom sa ju podarí diagnostikovať, nakoľko nádor narástol a ako sa rozšíril do iných častí tela. Rakovina pankreasu navyše rýchlo vytvára metastázy. Pokiaľ sa ochorenie podarí odhaliť vo včasnom štádiu, základom liečby je chirurgický zákrok s cieľom odstrániť celý nádor. Medzi ďalšie používané metódy patrí rádioterapia a chemoterapia, ich účinnosť pri rakovine pankreasu je však nedostatočná. Pokrok v liečbe pokročilého metastatického karcinómu pankreasu chemoterapiou a predĺženie prežívania pacientov priniesla takzvaná nanopartikulová technológia. Napriek povzbudivým výsledkom má však na Slovensku v súčasnosti iba štatút registrovaného, nekategorizovaného lieku a pacienti ju môžu dostať len po mimoriadnom schválení zdravotnou poisťovňou.

Aj pre pamiatku novinárky

Združenie Europacolon Slovensko sa po dlhoročných skúsenostiach v boji proti rakovine hrubého čreva a pomoci onkologickým pacientom rozhodlo pomôcť informovať aj o rakovine pankreasu, zlepšiť povedomie o tejto chorobe, podporiť výskum možností skoršej a rýchlejšej diagnostiky i dostupnosť inovatívnych spôsobov liečby pre pacientov na Slovensku. Prezidentka OZ Europacolon Jana Pifflová Španková vysvetľuje: „Tomuto ochoreniu pred časom náhle podľahla novinárka Yvonna Menhartová, ktorá sa roky venovala práve zdravotníckej publicistike. Jej tragický príbeh bol prvou motiváciou zakladateľov združenia zamerať sa aj na nádory pankreasu.“

A konkrétny príspevok tohto združenia k riešeniu vážneho ochorenia? Okrem zvyšovania povedomia a upriamovania pozornosti na problematiku diagnostiky a liečby rakoviny pankreasu sú pripravení pomáhať vyškolení dobrovoľníci OZ Europacolon Slovensko. V existujúcich Kluboch podpory pacientov poskytnú ľuďom s týmto ochorením emočnú a psychosociálnu podporu a budú rozširovať poznatky o ochorení (detailnejšie informácie na www.europacolon.sk). Členovia združenia veria, že ak budú upozorňovať na včasnú detekciu i odstraňovanie prekážok v dostupnosti k lepšej liečbe pre pacientov na Slovensku, ak tiež podporia inovatívne spôsoby liečby a zvýšia informovanosť laickej i odbornej verejnosti, môžu pomôcť túto alarmujúcu situáciu zvrátiť.

 

Mám obavy, ale bojujem...

Prvou zakladajúcou pacientkou v sekcii pankreasu OZ Europacolon je pani Božena Hrehová, ktorá žije s touto zákernou chorobou už 10 rokov. Odborníci dlho nevedeli zistiť, čo jej je a nakoniec sa jej ju podarilo diagnostikovať len vďaka náhode. Pri nevinnom páde si totiž zlomila ruku a vtedy lekári zistili, že príčinou sú metastázy, ktoré sa už usídlili v kostiach. Keďže rakovina pankreasu vtedy už u pani Boženy bola v pokročilom – neoperovateľnom štádiu, podľa obvyklých prognóz jej synovi oznámili, že má pred sebou len 3 mesiace života. V prvej chvíli pomýšľala na samovraždu, chcela skočiť z okna. No zaťala sa a rozhodla sa so svojím ochorením bojovať. „Učím sa spoznávať svoj nádor, zistila som, že som mala vlastne šťastie, lebo mám práve ten pomalší, menej agresívny typ,“ hovorí. Pani Hrehová si už kvôli ochoreniu veľa pretrpela – metastázy jej spôsobili zlomeninu chrbtice a po absolvovaní ťažkej liečby mala sa jej tvorili otvorené rany na nohách. Otvorenosťou pri rozprávaní o svojich problémoch chce pomôcť iným pacientom. Aby si laická verejnosť uvedomila existenciu tohto problému a aby sa odborníci začali o toto onkologické ochorenie viac zaujímať a hľadať účinné možnosti liečby. A chce si splniť aj jeden svoj súkromný sen. Zúčastniť sa promócie vnúčika, ale je zatiaľ iba druhákom.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 28.07.2021

Vložil: Xx

Titulok: Xx

Nechcem uviest moje meno.mam bolesti brucha uz 7 mesiacov vo vejenskej nemocnici v bratislave ma uz odmietaju vysetrit mam bolesti brucha a chrbta
Neviem co mam dalej robit.pomozte.

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada