05.11.2018 14:50

O Martinovi na bielom koni

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Každý rok sa 11. novembra zraky priaznivcov zimných športov upierajú s nádejou na oblohu, či z nej začnú padať chuchvalce zamrznutej vody a nasneží aspoň pár centimetrov. Pretože, ako pranostika hovorí - keď príde Martin na bielom koni, môžeme sa tešiť na zimu bohatú na sneh. A kto bol vlastne sv. Martin?

Martin z Tours sa narodil v roku 316 alebo 317 (historici nemajú istotu) v Sabarii – dnes  maďarské mesto Szombathely. Otec, rímsky pohanský dôstojník ho nazval po rímskom bohovi Marsovi. Syn sa však dal na kresťanskú vieru a hoci vstúpil podľa vzoru otca do vojska, zapísal sa aj medzi katechumenov čiže čakateľov na krst a prijatie do cirkvi. Mal preto problémy a dostal sa aj do väzenia a so smerovaním syna nesúhlasil ani jeho otec. S mladosťou sv. Martina sa spája príbeh, ktorý ovplyvnil jeho ďalší život. Keď počas zimného večera v Amiens stretol žobráka, rozťal svoj plášť mečom a jednu polovicu mu podaroval. V noci sa mu mal zjaviť Kristus odetý do darovanej časti plášťa.

Bol to preň tak silný duchovný zážitok, že sa nechal prepustiť z vojska, dal sa pokrstiť a potom už žil ako pustovník v Ligugé, v prvom kláštore na území Gálie (časť Európy zabraná Rimanmi). Bol hlásateľom kresťanských myšlienok a veril v život zasvätený tejto viere. Preto aj založil viacero kláštorov na vidieku, ktoré ešte vtedy tak kresťanské nebolo.

V roku 372 bol vymenovaný za biskupa v Tours. Jeho 25- ročné pôsobenie v tejto pozícii sa spája aj so zázračnými uzdraveniami malomocných a dokonca so vzkriesením mŕtveho. To však už býva súčasťou príbehu o výnimočných osobnostiach i snahou vytvoriť istý kult konkrétneho človeka a jeho myšlienok a posolstiev. Rozšíril sa doslova po celom svete. Sv. Martinovi bolo iba v samotnom Francúzsku zasvätených 500 dedičských a 4000 farských kostolov. Ďalšie sú v Ríme, Ravenne či v Canterbury, tiež v Španielsku, v Nemecku, v Holandsku i na Slovensku. Sv. Martin bol často aj objektom inšpirácie pre maliarov a tvorcov vitráží v kostoloch a katedrálach. Zomrel v roku 397 a pochovali ho presne 11. novembra v Tours. Je patrónom vojakov, jazdcov, krajčírov, tkáčov, kováčov, hostinských, vinárov, pastierov, žobrákov, cestujúcich, zajatcov i abstinentov.

 

Čo tvrdí pranostika

  • od sv. Martina začne primŕzať
  • ak sneží (jazdí na bielom vraníkovi), ženú sa na krajinu metelice a fujavice
  • ak je hmla (sedí na sivom koníkovi), zima bude striedavá
  • ak je sucho (pricvála na žltom tátošovi), bude tuhá zima
  • ak na Martina prší, bude sucho a poriadny mráz

 

redakcia a Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada