10.08.2018 09:00

O inkontinencii treba hovoriť

Zdravie a kráse - K vitalite a zdraviu

 

Delikátny problém, ktorý však nie je okrem intimity ničím iným výnimočný. Práve naopak, v populácii je to veľmi rozšírený jav. Pretože problémom inkontinencie čiže samovoľného úniku moču trpí až 313 miliónov ľudí na svete a na Slovensku sa napríklad týka štvrtiny populácie. Mnohí ho však vôbec s lekárom nekonzultujú. Jeho ignorovaním sa však nič nevyrieši. Skôr naopak, príčiny i symptómy sa časom iba zhoršujú.

Inkontinencia alebo pomočovanie môže komplikovať život dieťaťu, mladému človeku i staršej osobe. Príčiny môžu byť rôzne. Od psychických po fyziologické alebo ako dôsledok iných chorôb. K najčastejším patrí nedostatočne vyvinutá regulácia činnosti močového mechúra a u žien ochabnutie svalov panvového dna po tehotenstvách a pôrodoch či v priebehu menopauzy.

 

Obmedzenia v každodennom živote

Aj keď nejde o život ohrozujúci stav, tento zdravotný problém patrí k sociálne limitujúcim. Človek, ktorý má ťažkosti s únikom moču, sa vzdáva cestovania či spoločenských, kultúrnych a športových aktivít, stráca sociálne väzby na priateľov a známych a neraz sa mu komplikuje aj chodenie do práce. Riešenie je pritom jednoduché – zájsť k praktickému lekárovi, k urológovi alebo ku gynekológovi a o svojom probléme otvorene porozprávať. Vždy sa nájde cesta, ako konkrétnemu pacientovi pomôcť. Býva to medikamentózna liečba, špeciálne cviky na posilnenie svalstva a režimové opatrenia ohľadom stravy a konzumácie nápojov, v niektorých prípadoch aj operácia. A k dispozícii sú aj špeciálne plienky s vysokou schopnosťou absorpcie pachov ale aj iné účinné pomôcky na odstránenie hygienických defektov. Treba síce vynaložiť trochu energie na zníženie dôsledkov zdravotnej komplikácie, ale je to vždy lepšie ako sa zatvárať doma a dobrovoľne sa izolovať od vonkajšieho sveta a predošlého štýlu života. Čo napokon môže viesť aj k zlému psychickému stavu až k depresii.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada