28.10.2015 15:02

Nový liek predĺži diabetikom život

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Podľa odhadov umiera na diabetes každých 7 sekúnd jeden človek. Najčastejšou príčinou sú srdcovocievne komplikácie, ktoré sú celosvetovo príčinou úmrtia až u 65 percent diabetikov. Najnovšie výsledky štúdií však prinášajú novú nádej – liek empagliflozín dokáže zabrániť viac ako tretine úmrtí na srdcovocievne komplikácie u diabetikov.

Celosvetovo dnes žije 387 miliónov ľudí s diabetom, na Slovensku je ich viac ako 340-tisíc a ich počet neustále stúpa. Samotné ochorenie má vplyv i na dĺžku života, ktorá sa u diabetika  výrazne skracuje. Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré ohrozujú život diabetikov, patria srdcovocievne ochorenia, a ľuďom s diabetom hrozia 5-krát častejšie ako zdravým dospelým.

 

Diabetici sú ohrození viac

Cukrovka vážne poškodzuje cievy rýchlejšie, ako sa tak deje u bežnej populácie vekom a nesprávnou životosprávou. Výsledok? Riziko srdcového zlyhávania je u diabetikov trikrát vyššie a častejšie im hrozí aj srdcový infarkt. „Očakávaná dĺžka života u 60-ročného diabetika so sprievodným srdcovocievnym ochorením je skrátená až o 12 rokov. Dokonca aj šesťdesiatnik s diabetom, ktorý nemá poškodené cievy, umiera o 6 rokov mladší ako človek bez diabetu,“ upozorňuje prof. MUDr. Ján Murín, kardiológ z I. internej kliniky LF UK v Bratislave. Rovnako ako ochorenia srdca hrozí pacientom s cukrovkou aj 2-4x vyššie riziko cievnej mozgovej príhody, keďže ateroskleróza často postihuje aj tepny vyživujúce mozog.

Čo by ste o novom lieku mali vedieť:

  • Jeho účinok potvrdila dlhodobá klinická štúdia, ktorá skúmala kardiovaskulárne výsledky pri liečbe liekom empagliflozín u viac ako 7000 dospelých s diabetom 2. typu a vysokým rizikom kardiovaskulárnych príhod. Prebiehala v 42 krajinách, priemerný vek pacientov bol 63 rokov a väčšina z nich mala diabetes diagnostikovaný už viac ako 10 rokov.
  • Nový perorálny liek na liečbu diabetu empagliflozín  pôsobí tak, že v obličkách blokuje spätné vstrebávanie glukózy, čím sa glukóza z organizmu vyplavuje do moču a jej hladina v krvi klesá. Výhodou je, že liek vplýva na glukózu priamo, a preto účinkuje nezávisle od funkcie beta-buniek podžalúdkovej žľazy či citlivosti na inzulín.
  • Podľa výsledkov štúdie tento antidiabetický liek znižuje počet úmrtí z kardiovaskulárnych príčin až o 38 percent. Okrem toho znižuje o 32 percent celkovú mortalitu a o 35 percent znižuje počet hospitalizácií pre srdcové zlyhávanie.
  • Empagliflozín sa používa na liečbu cukrovky 2. typu u dospelých pacientov, ktorých ochorenie nie je možné držať pod kontrolou samotnou diétou alebo pohybovou aktivitou.
  • Môže sa užívať samotný alebo v kombinácii s inými liekmi proti cukrovke.
  • Nie je určený pre pacientov s diabetom 1. typu alebo pre ľudí s diabetickou ketoacidózou (zvýšená hladina ketónov v krvi alebo moči) a pacienti starší ako 85 rokov ho užívať nesmú.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada