26.07.2018 17:24

Novinová story

Domácnosť – Ako šetriť

 

Aj keď si aktuálne správy hľadáme po novom skôr na internete, mnohí sa ešte odmietajú vzdať klasických novín, ktoré si s chuťou prelistujú pri rannej káve. Potom sa prečítaný denník rýchlo ocitne na kôpke na poličke a tá rastie utešene aj vďaka miestnych občasníkov, ktoré nám pravidelne vypadnú z poštovej schránky.

Zdalo by sa, že ich púť sa zostarnutím včerajších správ nadobro skončila. Ale novinová story môže mať bohatší scenár, ak rozšírime poslanie tlačiarenskeho a novinárskeho produktu o nové dimenzie. Stačí si zapamätať, na čo všetko môžeme použiť novinový papier, ktorý nám v domácnosti pomôže pri čistení i šetrení.

  • Chystáme sa na veľké jesenné čistenie okien, kým neudrú mrazy? Nemusíme hľadať staré handry a predčasne likvidovať bavlnené tričká. Na vyleštenie okien sú ako stvorené pokrčené noviny.
  • Zmokli sme na nitku a prišli domov s premočenými topánkami? Treba ich vyplniť niekoľkými novinovými hárkami, ktoré pomôžu materiál vysušiť a zároveň zachovať tvar obuvi. Topánky však nesmieme dávať pod radiátor, ale nechať ich sušiť v predsieni pri izbovej teplote.
  • Rozbili sme pohár? Črepov nás perfektne zbavia mokré noviny, ktorými priestor vytrieme. V navlhčenom papieri uviaznu aj tie najdrobnejšie úlomky skla.
  • Potrebujeme vyčistiť rúru? Mastnotu z interiéru kuchynského pomocníka odstránime pokrčenými novinami, ktoré sme najprv dobre namočili.
  • Radi by sme ochránili svetre a deky pred moľami? Pre uložením do skrine po sezóne sa osvedčilo zabaliť vlnené výrobky do novinového papiera.
  • Čaká nás sťahovanie a balenie skla a porcelánu? Použime kusy papiera vrátane novinového, a najlepšie navlhčeného. Keď trochu vyschne, vytvorí ochranný pancier vzácnym pohárom a šáločkám. Potom však treba byť trpezlivý a opatrný pri vybaľovaní, aby sme odstraňovaním tvrdého obalu krehký materiál nepoškodili.

  • Plánujeme pri rekonštrukcii nového bytu natierať rámy okien? Ak nemáme po ruke krycie pásky, sklenené tabule ochránime pred olejovou farbou rovnako dobre aj novinami, ktoré na vlhčené priložíme pozdĺž rámov a pritlačíme ku sklu.
  • Treba vodovodné batérie zaizolovať pred príchodom zimy? Ako izolačný materiál môžeme pokojne použiť vrstvu novín, ktoré obalíme igelitom a prelepíme páskou.
  • Chystáme kompost pre zeleninové záhony v záhradke? K zvyškom jedál, k dreveným pilinám a k jesennému lístiu pridajme aj natrhané novinové hárky. Musia byť však čiernobiele, farebné noviny by mohli prírodný kompost znehodnotiť chemickými látkami.
  • Prišli prvé mrazíky skôr, ako naše paradajky na kríčku dozreli? Jednoducho ich odtrhnime, každú paradajku zabaľme do niekoľkých novinových listov a uložené vo väčšej uzatvárateľnej nádobe ich uskladnime na tmavom mieste v interiéri. Pomaly všetky dozrejú a sfarbia sa na oranžovo-červeno.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada