20.02.2017 15:21

Okuliare alebo kontaktné šošovky?

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Dioptrie nie sú žiadnou výhrou, ale keď už máme problém čítať aj titulky v časopise a nerozoznáme číslo blížiaceho sa trolejbusu, je najvyšší čas zájsť za očným lekárom. Potom už zostáva len menšia dilema – okuliare alebo kontaktné šošovky? Kto si nechce komplikovať život večne kdesi odloženými a neraz stratenými okuliarmi, môže si zvoliť druhú možnosť, ale musí si osvojiť zásady manipulácie s touto očnou pomôckou.

Čistota je prvoradá

Pretože optické šošovky vyrobené z mäkkého materiálu vkladáme do očného prostredia, ktoré je veľmi citlivé, musíme si pred každej manipuláciou dôkladne umývať ruky. Stačí bežným mydlom, potom dobre opláchnuť a pri utieraní dať pozor, aby na prstoch nezostali chĺpky z uteráka, tie by mohli oko podráždiť. Umývať si treba aj očné viečka a pokožku okolo očí, aj tu sa môže vyskytovať hniezdo mikróbov.

Šošovky je nevyhnutné ukladať na noc v špeciálnom puzdre, ktoré treba raz za štvrťrok vymeniť. Najprv ich však vždy opláchneme v špeciálnom roztoku. Dôležitá je jeho kvalita, aby na šošovkách nezostávali bielkovinové usadeniny, ktoré sa tam dostanú pri kontakte s okom. Aj samotné puzdro musíme pravidelne oplachovať a vždy nechať uschnúť, aby sa vo vnútri nevytvorili nebezpečné zárodky plesne.

Ak sa chceme zbaviť všetkých týchto úkonov, je lepšie používať jednodenné kontaktné šošovky, ktoré po použití vyhodíme. Ale aj tu treba dodržiavať základné hygienické zásady a v žiadnom prípade si ich nedávame do očí aj na druhý deň, sú určené len na jednorazové použitie.

Podobné odporúčania netreba podceňovať, pri nedostatočnej hygiene hrozí zápal očí alebo dokonca vznik vredu na rohovke. A je tu aj nebezpečenstvo vypestovať si alergiu na kontaktné šošovky. Aj keď je všetko v poriadku, za oftalmológa by sme mali zájsť každých šesť mesiacov. V prípade, že sa vyskytnú ťažkosti, treba ho navštíviť neodkladne. Či už je to zhoršenie ostrosti videnia, škriabanie pri kontakte oka so šošovkou, načervenavé, podráždené oči alebo aj poškodenie samotnej šošovky.

 

Make-up a kontaktné šošovky

Ženy to majú komplikovanejšie. Ale ani každodenný make-up tváre nemusí byť problémom. Najlepšie je nasadiť si kontaktné šošovky pred maľovaním, aspoň si neurobíme krivé linky a neznehodnotíme prácne urobenú vizáž  vkladaním pomôcky. Opačne večer si ich najprv vyberieme a až potom si šminky z očí odstránime čistiacim mliekom alebo odličovacím tonikom. Očné tiene treba nanášať v menšom množstve, aby prebytočné čiastočky nepadali na šošovku alebo nezaniesli slzné kanáliky. Najvhodnejšie sú tekuté očné tiene a farebné ceruzky. Menej vhodné sú práškové tiene, ktoré pri pohybe viečok postupne odpadávajú alebo mastné tiene, ktoré sa zase teplom rozpúšťajú a môžu vniknúť do oka.

 

Bez väčšej námahy

Možno nechceme denne prežívať lapálie okolo vkladania či vyberania šošoviek. Ľahká pomoc, existujú aj tzv. kontinuálne šošovky, ktoré si môžeme nechať na očiach aj počas spánku. Umožňujú vyššiu priepustnosť kyslíka, ktorý je pre zdravé oko potrebný, zabraňuje jeho poškodeniu. Aj keď ich možno nosiť 14 dní alebo mesiac, je dobré ich každé 3 až 4 dni vybrať, skontrolovať po stránke hygienickej a nechať oči na chvíľu oddýchnuť. Manipulácia s nimi je jednoduchšia, lebo majú menšie dispozície natrhnúť sa. Dôležité je však v takomto prípade navštevovať očného lekára častejšie než býva zvykom. Zanedbanie môže mať za následok pálenie, prípadne poškodenia oka. Komfortnejšiu manipuláciu poskytujú moderné silikón-hydrogélové kontaktné šošovky, ktoré poskytujú ešte vyšší štandard priepustnosti kyslíka.

 

Upozornenie:

Ak si pri ostrom videní pomáhate kontaktnými šošovkami, pri návšteve plavárne alebo vôbec pri plávaní ich radšej odložte. Mohlo by dôjsť k úrazu alebo by ste ich vo vode mohli stratiť. A skúste potom hľadať priesvitnú šošovku v bazéne plnom vody. To je horšie ako ihla v kope sena.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada